| Laura9999 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un desktop dar imi e teama de penele de curent din zona(nu sunt foarte dese dar sunt). As putea sa folosesc un UPS dar din cate am inteles consuma mult. Daca pc-ul e bagat intr-o priza cu protectie de supratenisune, sursa Sursa Seasonic Core GM, 80+ Gold, si 2 ssd-uri, am o minima protectie? Multumesc frumos love struck

6 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Ups-ul nu consuma mult si se poate scoate din priza cand nu se foloseste calculatorul. Ups-ul mai adauga 10-20W in plus, iar calculatorul cu tot cu monitor consuma de la 60W in sus. Prizele cu protectie la supratensiune nu au protectie buna la supratensiune. Asa ceva e mai bun pentru supratensiune si intreruperi cu revenire brusca: http://tinyurl.com/y54eoj59

| Laura9999 explică (pentru Algo098):

E imposibil sa consume atat de putin un ups

| Algo098 a răspuns (pentru Laura9999):

Ups-ul consuma foarte putin. Ups-ul are un circuit care monitorizeaza tensiunea de la retea, incarca acumulatorul cand e descarcat si in tot timpul functionarii cat e conectat la retea da curent la calculator direct din retea, practic cupleaza calculatorul la retea si singurul curent consumat e pentru circuitele de monitorizare, ceea ce inseamna sub 25W. Inainte am avut un UPS care consuma 9W, deci adauga 9W consumului de la calculator, iar acum am un UPS mai vechi care consuma cel mai mult din toate UPS-urile pe care le-am avut, si anume 22W. Daca il las nonstop in priza, 22Wx24ore x 31 zile = 16 368Wh = 16, 368 KWh, deci 17KW x 0, 8lei/KW = 13 lei / luna. Calculatorul consuma cat are el de consumat in functie de ce programe ruleaza. La un consum mediu de 100W, 8 ore pe zi rezulta 100W x 8 x 31 zile = 25KWh si pretul e 20 lei / luna. Daca e un calculator ce consuma 200W se ajunge la 40 lei / luna. Daca scot din priza UPS-ul asa cum fac eu, la 8 ore / zi x 31 zile x 22W = 6KW / luna = 5 lei / luna pentru UPS
Un UPS model nou consuma sub 10W pentru monitorizare, deci 2, 5 lei pe luna daca e folosit 8 ore pe zi, iar daca e lasat in priza nonstop 7, 5 lei/ luna. In momentul in care se opreste curentul, UPS-ul genereza 220V folosind acumulatorul din el si un transformator, apoi trece calculatorul automat pe acea tensiune generata si calculatorul mai poate functiona in jur de 5-20 minute, in functie de consum si de capacitatea bateriei UPS-ului. In acest timp de 10 minute se poate opri calculatorul normal, pentru a nu se produce erori pe hard disk. Daca se lasa sa functioneze fara a-l opri, acumulatorul UPS-ului se termina si se opreste curentul. Daca monitorul si calculatorul au functionat o perioada folosind curentul din UPS, cand vine curentul UPS-ul incarca din nou acumulatorul ca sa fie pregatit pentru o noua pana de curent. Puterea care e specificata la UPS nu e puterea consumata de UPS de la retea. E puterea maxima pe care o poate genera UPS-ul folosind acumulatorul cand nu este curent, deci nu consuma 600W, 800W cum apare in descriere.
UPS-ul sta degeaba tot timpul si tine calculatorul conectat la priza, monitorizeaza tensiunea retelei, da curent 5-20 minute cand nu e curent si incarca acumulatorul cand e descarcat si din cauza asta nu consuma mult.
La UPS se poate pune calculatorul si monitorul.

http://tinyurl.com/y6yvhzw7 Se monteaza la tabloul electric. Opreste curentul cand tensiunea e prea mica sau prea mare si ii da drumul inapoi dupa o pauza de 1minut (reglabil) cand revine curentul, ca sa nu vina in socuri.

Un UPS e mai bun ca nu te lasa fara curent.

| Algo098 a răspuns:

Eu am folosit tot timpul si folosesc si acum UPS la calculator.

| Laura9999 explică (pentru Algo098):

Si cat iti vine la factura in plus? Am cautat ce mi-ai aratat tu dar nu pot sa il iau. Te rog frumos, oti sa imi gasesti unul bun de la pc garage sau altex? daca nu e un deranj prea mare

| Algo098 a răspuns:

Eu am masurat consumul UPS-ului ca in specificatiile tehnice nu se da cat e consumul in timpul functionarii.