| ChristinaO a întrebat:

Vreau sa-mi iau un laptop, si as dori sa va intreb de ce ar trebui sa tin cont la alegerea acestuia? Si ce marca ati recomanda? multumesc!

10 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Uite aici unul destul de bun: http://goo.gl/jPFYt si la bani cat de cat acceptabil, asta ca sa nu mai pun la socoteala ca ai si placa video de 2G dedicata

| Wehrmacht a răspuns:

De cata memorie RAM are,placa video daca il folosesti pentru gaming, procesor, HDD si baterie.

| Baton a răspuns:

Eu iti recomand urmatoarele:
gandeste-te de ce iti cumperi tu un laptop si la ce anume il folosesti tu.ca asa doar ca sa ai cu ce te lauda printre prietenii tai ca ai laptop nu are rost sa te complici.
Apoi vezi ce buget ai, ce poti sa iei de acei bani si apoi revino cu intrebari, sau intreaba un prieten care stie cu adevarat ce e aia un pc.
Un pc nu inseamna sims si nfs sau nu stiu ce notepad...
Din pct meu de vedere conteaza prea putin marca deoarece in ziua de azi te uiti la bani si la cat stie sa faca...de multe ori platesti prea mult pentru o firma renumita caci produsul e de kk.
Eu am avut de curant un Toshiba sattelite c660 si vreau sa iti spun ca nu asi da 330 de euro pe asa ceva.
lucreaza doar cu windows7 caci este pe baza de x64 si nu duce altceva mai vechi.
laptopurile noi sunt facute din fabrik sa nu prea poti instala decat windows 7 pentru ca xp de prea dedemult si nu pune in valoare laptopul lor... oricum in x64 daca instalezi tot felul de mizerii de programe vei avea surpiza ca nici daca il arunci de pe geam nu se mai deblocheaza programele...deci ce am tinut eu in mana 3 zile pur si simplu se bloca fara nici un program deschis, avea tot felul de procese de la Toshiba deschise ce mancau tot procesorul.

si pe langa ce am scris eu mai sus trebuie sa stii ca nu poti upgrada prea multe la el.adica nu poti schimba la el harduri,procesoare si rami cand nu iti mai place cum merge,in cel mai bun caz schimbi hdd-ul dar cam atat, totul e lipit si pierzi garantia numai la desfacutul capacului si apoi in caz de probleme putini sunt cei ce repara cu adevarat asa ceva.
Daca nu ai cu adevarat nevoie de asa ceva, cumpara un desktop.
Seara buna!

| darkcloud256 a răspuns:

Pentru fiabilitate cele mai bune sunt Toshiba si Dell, plus ca Toshiba are si o garantie, pe care niciun alt laptop nu o are. La un laptop trebuie sa tii cont de procesor, ti-as recomanda un Intel core i3 varianta sandy bridge sau i5 i7. Apoi pe cat ruleaza Hdd, ar fi bine sa fie pe 7200 /rpm. Pentru a avea un rpocesor bun ai nevoie si de ram, pe putin 2 GB ( recomandat ), iar placile vrei la laptop ati Hd Radeon, sunt printe cele mai bune. Placa video ti-o alegi in funtie de a2a cifra pe care o are, cu cat este mai mare cu atat este mai buna, si poti juca jocuri mai buna si poti vede filme de o calitate formidabila. In rest si placa de baza e destul de importanta si sa fii atent sa aiba tot felul de mufe, si in genereal si un Cd/ DvD rom.

| Emazio a răspuns:

De autonomia bateriei in primul rand,de hard-disk, de gb ram, mie imi place Dell sau Apple

| ChristinaO explică:

In primul rand, le multumesc celor de mai sus de raspunsuri.Dar va rog sa nu credeti ca nu stiu absolut nimic despre calculatoare.Nu sunt experta, dar in mare parte stiu despre ce e vorba.Nu v-am cerut un laptop anume(motiv pentru care n-am dat suma pe care o am la indemana,pentru ca asta nu conteaza aici), ci doar la ce caracteristici ale unui laptop ar trebui sa am grija, atunci cand il voi alege.NU,nu am nevoie de laptop pentru sims sau ce s-a mai mentionat sus(si,din nou,nu cred ca,conteaza la ce-l voi folosi). Ideea e,ca vroiam doar niste pareri in legatura cu asta,pentru ca de intrebat voi intreba si cunoscutii. Vroiam doar sa-mi fac o parere,ca doar nu mi-l trebuie chiar in momentul asta, insa, in viitorul apropiat il voi achizitiona.Si stati linistiti, il voi folosi la treburi serioase, nu ma voi juca mario!hee hee

| aead a răspuns:

Apple sau Toshiba

| Loryeu a răspuns:

Iti recomand Apple sau Toshiba sunt ambele foarte rezistente...happy

| crystiboss2121 a răspuns:

Mai wana depinde ce vrei tu eu iti recomand Samsung pentru durabilitate dar depinde si de cati bani ai la dispozitie pentru ca este foarte scump si are capacitati bune zic euwinking

| Billionaire_5678 a răspuns:

Apple sau olg al meu e Apple si e foarte bun