| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Vreau si eu sa fac un blog. Am scris pagina "home" si inca un articol.
Problema e ca nu il gasesc la cautare (fara logare). Mi-am spus ca e nou si... Dar chiar cand il gasesc folosind adresa, imi apare numai pagina "home", nu si articolul. Unde gresesc? Ce setari nu sunt facute bine? Nu stapanesc domeniul (wordpress).
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Miauti a răspuns:

Ultima data cand am intrat pe wordpress mi-a facut nervi incat am sters contul... oricum incearca
1. la publicarea articol vezi daca ai optiuni. s-ar putea sa ai salvare doar, sau publicare privata. sau publicare programata.
2. cand scrii articol nu cumva l ai adaugat ca sectiune la PAGINA, nu la publicare articol. PAGINA (se refera la acele pagini de genul CONTACT, DESPRE...
3. ar mai fi daca blogul este publicat (adica sa fie activ ) nu in constructie, tin minte ca avea un buton de publicare blog
4. vezi la sectiunea EDIT sau POST or PAGE
Setari documente -> si tr sa dai click pe un link PUBLIC pentru vizibilitate Status & Visibility

5. daca nu merge iti sugerez blogger.com unde interfata e mai usor de folosit. si tot ce iti trebuie.

| Nonolita a răspuns (pentru Miauti):

Am rasverificat sa fie blog activ. Deja l-am sters ca ma umplusem si eu de nervi.
Multumesc pentru sugestia cu Blogger, nu stiam de el.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai uitat sa-i dai "publicare", probabil!

| Nonolita a răspuns (pentru Salontanul):

Ba nu, l-am publicat.

| danbnz a răspuns:

Nu l-ai "publicat" pe pagina respectiva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Unde nu il gasesti?

| Nonolita a răspuns (pentru suntserios):

La cautare pe Google. Il caut dupa nume, dupa numele paginii, asa cum gasesc altele.
Si da, am "lansat" site-ul. Nu mai este "in constructie".

| suntserios a răspuns (pentru Nonolita):

Si ai backlink uri?
Ai cerut indexare expresa la google daca nu ai backlink uri?
Cum crezi ca ajunge google la tine altfel?

| Nonolita a răspuns (pentru suntserios):

Usor! Am spus ca nu stapanesc domeniul. Nu-mi fa reprosuri. Ce este "backlink"?

| suntserios a răspuns (pentru Nonolita):

Ca site ul tau sa ajunga in cautari la google trebuie sa respecti in primul rand niste conditii de baza.

Ca sa il indexeze in primul rand trebuie sa ajunga la el cumva, deci undeva pe net trebuie sa fie o pagina (backlink) care sa refere postul tau sau sa ceri indexare la google pe pagina lor speciala pentru asa ceva. Si trebuie sa te asiguri ca nu ai noindex norobots in tagurile de meta.

Astea sunt regulile de baza ca sa poata fi indexat

| Nonolita a răspuns (pentru suntserios):

Ma duc acum acolo sa vad ce este. Multumesc.

| Nonolita a răspuns (pentru suntserios):

Totul este bine.