| xXLegendaryyXx a întrebat:

Acum aproximativ 15 luni mi-am cumparat un calculator desktop Acer emachines EL1352.Era perfect, avea tot ce ii trebuia, mai putin placa video.Calculatorul avea placa incorporata (Motherboard), un Nvidia GeForce 6150SE.Eram foarte nefericit din cauza acestui component care strica "frumusetea" calculatorului.Peste cate-va luni mi-am pus in plan sa adun bani si sa cumpar o placa video buna pentru jocuri pentru ca scopul meu de a cumpara acest calculator era sa pot juca unele jocuri mai bine si sa lucrez in unele programe fara a se bloca. Dupa un timp aveam toti bani pentru a cumpara o placa video buna dar s-a adeverit o alta problema; oare ce placa video sa cumpar? Nu am stat mult pe ganduri si mi-am sunat un prieten informatician care mi-a recomandat placi video radeon hd peste 4000 si nVIDIA gt 430 sau nVIDIA gtx 560 (scumpe dar el spunea ca astea sunt cele mai bune pentru jocuri). Toate bune si frumoase, am luat un PowerColor Radeon HD5450 2GB.

Acum dupa atata timp imi pare rau ca am luat aceasta placa video.Nu mi-a trecut prin cap ca placa respectiva e un low profile.
La inceput cand vezi ca merge un joc mai "vechi" perfect nu iti trece prin cap ca placa video nu e buna de nimic.

In ultimul timp ma gandesc sa cumpar o noua placa video cat de scumpa ar fi dar am citit pe net ca acest calculator (numele e specificat mai sus) nu suporta decat placile video low profile,ceea ce ma ingrijoreaza.

INTREBARE:Este adevarat ca acestui calculator i se potrivesc doar placile video low profile?

Va da-ti seama ca daca nu sunt compatibile, nu ma chinui sa cumpar alta.

INTREBARE:Dar daca nu sunt compatibile, ce jocuri mi-a-ti recomanda care sa functioneze perfect pe aceasta placa video (ATI RADEON HD5450 2GB).

Am incercat de exemplu Call of Duty:Modern Warfare 3 fiindca am vazut pe youtube ca functioneaza perfect cu placa mea video.L-am incercat si chiar merge dar tot nu merge la fel de bine ca pe o placa mai noua.Tot ma deranjeaza fiindca, cateodata imi face lag si mai se blocheaza.Nu suport chestiile astea cat de putin tin.
Am incercat un joc de strategie (sunt mare maniac al acestora), Starcraft 2.Am zis ca poate merge mai bine dar aceeasi poveste.De pe 800x600 si setarile pe medium (Doar cateva dintre ele) nu pot sa le fac sa mearga mai bine.

Deci repet puteti sa-mi recomandati ceva jocuri mai noi si care functioneaza perfect pe aceasta placa video sau este posibil sa bag si o placa video care sa nu fie low profile in calculatorul meu?

Uitati o poza a acestuia:
[img]http://www.techlocation.com/files/2010/04/Acer-eMachines .jpg[/img]

SURSA:Techlocation

Uitati si specificatiile sistemului:

Procesor: AMD Athlon II X2 220 2, 86GHz
Ram: 4GB
Placa Motherboard:Nvidia GeForce 6150SE
Placa Video Low Profile: ATI (PowerColor) Radeon HD5450 2gb
HDD:500 GB
Sistem:Free DOS
SISTEM x86 (x32) biti.
Sistem de operare prezent:Windows XP Professional SP3

EDIT:Mai am o intrebare, este posibil sa bag Windows 7 pe acest calculator si sa mearga bine si jocurile care le ve-ti specifica in comentarii?

Nu de altceva dar am auzit ca Windows 7 Foloseste DX11 si jocurile au FPS mai mare ca pe XP.

Va multumesc si sper sa imi dati raspunsuri cat mai bune.
Sunt nou pe TPU dar daca aflu cum, dau si funda.

Răspuns Câştigător
| RELIABLE a răspuns:

Salut,in primul rind ai o placa performanta de 1gb nu de 2, in al-doilea rind ar trebui sa-ti ruleze optim orice joc, dar tu zici ca-ti merge rau, eu ma gindesc ca nu ai activat placa video dedicata din bios si tu joci ci cea integrata. Ai activat-o din bios?

| xXLegendaryyXx explică (pentru RELIABLE):

Placa a fost activata din BIOS de cand a fost cumparata si merge perfect dar nu ruleaza jocurile asa "cum trebuie" chiar daca jocul cere specificatii mai mici:D.Stai linistit ca daca nu era activata placa video, atunci starcraft 2 si MW3 nici nu ar fi rulat. Poti sa stii ca placa video e de 2048 de MB (Si pe cutie scrie 2GB) deci nu stiu cum stau treburile. UITE:
http://i34.servimg.com/u/f34/16/64/21/51/untitl10.jpg

3 răspunsuri:
| Gabriel_Dumitru_1996 a răspuns:

Pentru a face bani pe net, exista aceasta posibilitate in Romania:

https://www.youtube.com/watch?v=dZ6ljdNNkyA

| Claudiu_Nicoleta_1995 a răspuns:

Vrei sa castigi simplu si rapid?
atunci inregistrazate aici acum si primesti 500 dolari doar pentru inregistrare ...incearca nu ai ce pierde, eu zic ca merita, eu sunt membru si deja am retras 2500 dolari in doar o luna ...incearca si tu bafta!
http://ru.bizcom.com.ru/affiliates/signup.php?a_aid=nicoleta12