| DeeaNegrea a întrebat:

Am "cumparat" un telefon, insa persoana care trebuie sa imi trimita coletul nu stie cum sa il trimita. Sa il trimita prin posta romana sau prin curier? Si ce trebuie sa faca mai exact in fiecare dintre cazuri. Dau fundita. A si daca se poate sa imi spuneti cum se poate verifica coletul inainte de plata in ramburs.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa-l trimita prin oricare varianta, prin curier este avantajul ca il primesti mai repede. Nu se poate verifica decat daca expeditorul mentioneaza expres asta pe trimitere, respectiv ca ai dreptul sa verifici coletul inainte de a plati. Numai bine!

| MitroKta a răspuns:

Eu stiu ca merge te uiti in colet dar trebuie sa mentioneze expeditorul. asta daca trimiti prin curier- ca asa e ma i bine

| JLShadow a răspuns:

In coltul din stanga sus treci expeditorul (adica datele tale: nume, prenume, adresa) iar in coltul din dreapta jos treci destinatarul (datele celui caruia vrei sa-i trimiti coletul: nume, prenume, adresa, cod postal, localitate, judet). Nu exista o ordine exacta, trebuie trecuta adresa exacta a destinatarului, asta e important. E bine sa treci si adresa ta... in caz ca nu ajunge la destinatar sa se intoarca la tine coletul.