| Chis_Gheorghe_1954 a întrebat:

Am internet de la Rcs-Rds cu viteza de 300Mbps. Am cumparat un router wireless Tp-link de 300Mbps pentru televizorul smart si calculator. Intrebarea mea este: este indicat sa-mi fac abonament la internet cu viteza de 500Mbps pentru ca navigarea pe televizor si calculatorul sa mearga mai repede? Am Tp-link 300

7 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Iti ajung si 100 mb pentru navigat, doar pentru navigat.
Se misca mai repede la 300 si sa nu mai zic la 1gb.
Si viteza de dawnload/upload e mult mai mare.
Acum daca faci de 500, trebuie sa iei si alt router.
Acum pentru 20 de lei as face de 1gb in locul tau.

| RAY a răspuns:

1gb e cel mai ok, da merita desigur se va vedea diferenta dar pe viitor vezi de un router mai bun de 1000 mbs., eu unu as sta pe cablu pe tv si pc semnalul e mult mai bun

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Semnalul Tv. de unde il primesti? Daca furnizorul de semnl Tv./internet iti poate oferi doar 100Mbps: la ce folosesti routerul de 300; la aragaz ori la gratarul de pe balcon? tu nu ai viteza de date cat vrei tu; este cat iti dau cei de la RCS-RDS, prin contract

| flixbuster a răspuns:

Viteza WiFi a router-ului (pe intern) nu are nici o legatura cu viteza pe cablu de la provider (pe extern).

Nu precizezi exact modelul de router asa ca voi da un exemplu TP-LINK: routerul TL-WR841N.

La overview (prezentarea de marketing cum ar veni) zice: 300Mbps Wireless N Router - vezi aici http://www.tp-link.com/us/products/details/TL-WR841N.html#overview

La specifications (detaliile tehnice care conteza) zice: 1 10/100Mbps WAN PORT - vezi aici http://www.tp-link.com/us/products/details/TL-WR841N.html#specifications

Cu alte cuvinte, degeaba iti vine 300 Mbps de la RCS, router-ul nu poate decat 100 Mbps la intrare din extern.

Cu atat mai mult, degeaba iti ridici viteza la intrare din extern de la 300 Mbps la 500 Mbps pentru ca router-ul este factorul limitant (si vei avea tot maxim 100 Mbps).

Ceea ce ai nevoie este un router Gigabit - de exemplu TP-LINK Archer C7 de aici http://www.tp-link.com/us/products/details/cat-9_Archer-C7.html#overview

La specification pentru acest model scrie clar: 1 10/100/1000Mbps WAN Port - vezi http://www.tp-link.com/......er-C7.html

1000 Mbps = 1 Gbps - adica Gigabit.

| SonicAndrei a răspuns:

Pentru 90% din utilizatorii normali de internet, o viteză de 300 Mb/s e mai mult decât suficientă. Ai nevoie de mai mult doar dacă descarci/încarci des fişiere mari pe internet (descărcat torente, încărcat videoclipuri pe YouTube etc...). Dacă folosești internetul doar pentru navigare pe site-uri sau vizualizare de videoclipuri pe YouTube atunci 300 Mb/s ajung pentru toată casa.

| iwefgOficiall a răspuns:

Salut depinde ce componente ai si respectiv ce televizor ai dar cred ca mare diferenta nu o sa fie.

| iwefgOficiall a răspuns:

Si anca un detaliu daca si la calculator folosesti tot wify ul atunci o sa ai o limitare de viteza daca bagi cablul o sa mearga mai repede.