| nicieunustiu01 a întrebat:

am nevoie de o antena wireless pentru router, dupa ce criterii o aleg? Vreau sa fie semnal pe o distanta mai mare.

Răspuns Câştigător
| DryIce a răspuns:

Sunt 3 tipuri de antene omni. Distanta scurta, medie si mare. Scurta = 1-3db medie = 5-7db si mare 8-12db. Daca iei mare distanta nu mai prinzi de aproape ci doar de la 50m in sus. Daca iei mica prinzi 5 linii de aproape si 0 la distanta. Eu zic una de +5 interior si +8 exterior. Cu dual de +8 am prins la 800metrii 1 linie (distanta masurata google maps). Daca nu erau interferente radio prindeam si 3km. +5db are distanta mai mica dar e directionala deja pe axa z. Sa stii ca nu doar antena face totul, si puterea adaptorului conteaza. Antena amplifica doar. Daca ai adaptor de 100mw poti pune si antena de +30db parabolica si tot nu ai semnal bun si la un adaptor de 1000mw cu +5db antena prinzi mai departe. http://www.tp-link.us/FAQ-3.html

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Faza e ca antena de mai multi db nu creste puterea, ci doar focalizeaza undele radio mai bine. Adica una de +3db prinde 360 grade. Una de +8db prinde 30 grade. +12db prinde 5 grade. Vezi ce fain e cu +12db dureaza 1 zi intreaga sa o pozitionezi si pierde semnal nonstop. E complicat. De asta zic eu +5db n-ai treaba cu directionalitatea asa de tare. Stii nu ca in laptop e de +0db? big grin practic +0 e 360 grade, +3db e 180 grade pe axa z si tot asa. Pe x/y toate au 360 grade ca de asta e omni. Doar axa z devine directionala de la +5db in sus.

1 răspuns: