| DianusIoana a întrebat:

Am o baterie externa Celly 2600 mAh de la Orange si cand o pun la încărcat se aprinde un led rosu..cand imi dau seama daca e încărcată complet? E normal sa sfaraie cand o pun sa incarce telefonul?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ledul ar trebui sa devina verde cand este incarcata complet. Sfaraitul nu este normal.

| sierra1 a răspuns:

LED roșu - încărcare. Se încălzește cumva, excesiv alimentatorul?

| DianusIoana explică (pentru sierra1):

Da

| DianusIoana explică (pentru sierra1):

Se încălzește foarte foarte tare.

| sierra1 a răspuns (pentru DianusIoana):

Dacă se și încălzește (excesiv) este un indice de spraconsum (bateria ia mai mult curent decât este cazul)

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Este incarcata atunci cand ledul devine Verde. "sfaraie" pentru ca nu are suficient curent necesar incarcarii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil LED-ul se va face verde.
Sfârâitul ăla nu ar fi normal dacă e un sfârâit de la celula în sine, dar dacă te referi la un țiuit acut, atunci e normal, e de la o bobină de pe circuitul de încărcare care e "de duzină", nu de calitate "premium"...