| osaandy a întrebat:

Am o intrebare legata de imaginea FullHd. Am televiziune Iptv iar imaginea este cu acele patratele mari care din cand in cand dispar si imaginea devine clara daca este statica. La miscare apar iar acele patratele si tot asa. Acest lucru se intampla atat la televizorul 4K cat si la un Lcd normal. Intrebarea este: treaba este legata de setarile de rezolutie din Boxul Iptv, citeza de internet sau de la firma furnizoare de servicii?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Iptv-ul e CEL MAI SLAB sistem de televiziune care exista
spre deosebire de celelalte sisteme, depinde de puterea de procesare si de niste cip-uri care sunt mult mai putin optimizate decat restul din cauza ca se folosesc foarte putin (deci piata e mica, deci sunt mai scumpe, deci nimeni nu se chinuie sa investeasca in optimizare)

faza e SIMPLA, tu te uiti la TV si cand faci asta aparatul tau se connecteaza la un server care face multicast, TOTUSI asta inseamna ca trebuie sa proceseze stream-ul pentru tine personal in mod explicit, asta NU se intampla la restul modelelor de televiziune, acolo stream-ul vine pentru toti cei care pot sa se connecteze la el, deci e un singur emitator pentru toti si nu cate o procesare pentru fiecare in parte, din acelasi motiv si viteza de schimbare a canalelor e MUUUULT MAI LENTA!

am avut un prieten care avea iptv si la care se vedea mai prost decat la digital tv pe cablu, inclusiv la canalele care erau HD, singurul lucru cu care compensa serios era faptul ca avea multe canale care nu existau pe cablu, DELOC

iar daca ai TV 4k atunci se vede ORIBIL, tot asa am vazut la un prieten cu full HD de cablu nu se vede foarte bine pe 4k, cu atat mai rau iptv-ul

iar DIN PACATE solutia e NUMAI UNA:
mai ales in rrrominica abia sunt cateva canale HD, cu atat mai putin 4k (NU sunt deloc, a fost o perioada unul singur la digi, dar l-au scos)
deci, adaptarea suna asa: ia-ti cel mai ieftin abonament de cablu (pentru stiri si alte cioace) si apoi fa-ti abonament la Netflix 4k... nici ala nu e perfect 4k (NU cum se vede pe Youtube la 4k 60fps) dar e cea mai tare chestie pe care o poti pune in momentul asta pe un tv 4k

| osaandy explică (pentru Bizon95):

Va multumesc de raspuns. Eu sunt in Germania asa ca varianta cablu pica, iar viteza de internet fata de Romania.....mai bune sa nu discutam. Oricum explicatia m.a scos din ceata. O zi buna

| Bizon95 a răspuns (pentru osaandy):

Cu placere!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cel mai probabil din IPTV box, dar și de la viteza de download. „Pătrățelele" alea provin din faptul că decodorul MJPEG nu are destule date ca să restaureze o imagine clară.