| 28cosmin a întrebat:

Buna ziua!
Am o întrebare pentru voi, cei ce folosesc sistemul de operare Windows sau un smartphone cu sistem de operare Android, voi cum preferați limba Windows-ului/Android-ului în română sau în engleză?

Atenție! Întrebarea nu este pentru mine direct, ci am întrebat la general.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

În engleză pentru că așa m-am familiarizat, chiar dacă nu știu engleză. Chiar dacă cunosc termenii din engleză (știu ce face fiecare comandă/funcție), în română nici n-aș ști să-i traduc pe mulți dintre ei. happy

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Engleza, traducerile in romana ale softurilor in general variaza de la acceptabil la infiorator. Ei bine, Windows-ul e mai mult decat infiorator. E sub orice critica! Cancel = Revocare? Serios? P.S. Trebuia sa zici cred ca "Intrebarea nu este pentru mine direct" si nu indirect. O fi fost de vina autocorrectul, nu zic nu, nu sar la jugulara, am zis-o ca fapt divers. happy

| Wr3nch a răspuns:

Engleza, orice soft care in romana e o experienta dureroasa daca nu a fost facut expres de de romani laughing)

| gabicoo a răspuns:

Engleză!

| GPA a răspuns:

Engleză, bineînțeles. La nivel de companie, cu siguranță limba engleză.

| morfeo a răspuns:

English

| DoctorWh0 a răspuns:

Engleza toata ziua.
Am incercat sa stau cu Windows-ul in Romana si m-a apucat durerea de cap. Se schimba de la bite la octet (cred), deci daca descarci ceva de 5GB va scrie 5GO. Se schimba si tastele, vai de capul nostru.
Android e mai ok... Dar tot english ftw

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DoctorWh0):

Greesit, vezi? Bit = bit, byte = octet. Pentru unii ar fi mai usor asa. Bine, diferenta dintre bite si byte e utila probabil pentru 0, 01% dintre utilizatorii de Windows din Romania care nu au habar limba engleza.