| IonP a întrebat:

Am o lanterna frontala care functioneaza cu 2 acumulatori 18650 (3.7v).
As dori sa o pot folosi cu alimentare de la un power bank(5v), doar ca atunci cand o pornesc, sta sprinsa 5 secunde si apoi se opreste.

Este cumva o masura de siguranta a lanternei datorita faptului ca bag 5v in loc de 3.7v?

Cum as putea rezolva acest lucru.

ps: nu sunt electronist si nici cunostinte de fizica nu am.

8 răspunsuri:
| iar99Teo a răspuns:

E foarte posibil ca lanterna sa aiba un circuit de protectie. Dar in acelasi timp as tinde sa cred ca din cauza consumui mare, acumulatorul extern ar opri curentul catre lanterna. Nu conteaza neparat voltajul ci amperajul. As tinde sa cred ca power bank-ul are protectie. Lanterna in general are un circuit simplu. E posibil ca ledurile sa fie mai puternice decat curentul pe care il poate oferi acumulatorul tau extern.

| IonP explică (pentru iar99Teo):

"...
Dar in acelasi timp as tinde sa cred ca din cauza consumui mare, acumulatorul extern ar opri curentul catre lanterna.
..."

Din ce am vazut acumulatorii tip 18650, au un amperaj de 5000mAh iar bateriile externe cu care am incercat aveau 2000, respectiv 2400mAh.

Sa inteleg ca asta ar fi problema, amperajul prea mic al bateriilor externe fata de cel al acumulatorilor cu care merge in general lanterna?!

Daca, da, atunci s-ar putea rezolva daca ii pun un power tank de 30000mAh?

Merci.

| iar99Teo a răspuns (pentru IonP):

Capacitatea ei este de 2400mAh sa zicem, insa e vorba de limitarea pe care o are portul/circuitul pentru usb din care iesi. Ea este limitata pentru a nu arde telefonul/tableta. Nu descarci toti 2400mAh intr-o secunda ci pe rand ai iesire limitata. Poate daca sari peste circuitul ala si legi direct 2 fire la baterie e posibil sa mearga sau e posibil sa arzi ledurile.happy Ca sa intelegi mai bine ideea fac o analogie: un pahar cu apa poti sa il dai instant pe gat sau sa il limitezi la baut cu lingurita. Trebuie sa vezi exact "marimea linguritei cu care bei apa" respectiv cat consuma ledurile. Daca iti consuma peste ce poate acumulatorul, probabil circuitul are protectie si opreste alimentarea. Mai bine in cazul ala cauti alt tip de acumulator.

| IonP explică (pentru iar99Teo):

Salut,

Am mai primit o sugestie sa pun, inainte de lanterna, 2 diode (in serie) - 1n4000(4001/4007).
Nu stiu ce inseamna asta.
Diodele astea lucreaza ca niste consumatori in plus?!
Are sens ceea ce mi s-a sugerat?

Merci,

| iar99Teo a răspuns (pentru IonP):

As tinde sa cred ca diodele nu vor rezolva problema insa sunt ieftine si poti sa te joci daca ai curiozitati in sensul asta. :)
Dioda nu are rol de consumator. Mai multe ele gasesti aici:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Diod%C4%83
sau
http://www.hobbytronica.ro/dioda/
Trebuie sa vezi cati wati consuma led-ul/ledurile de pe lanterna si apoi poti sa faci un calcul simplu.
Uite aici o pagina care te poate ajuta la calcul :
http://www.rapidtables.com/calc/electric/Watt_to_Amp_Calculator.htm
Iti dau un exemplu:
- presupunem ca ledul tau are 10wati la un curent de 3.7v pentru a alimenta ledul tau iti trebuie iesire din acumulator de 2. 7amperi.
La cei 5volti ai acumulatorului extern pentru un led de 10w iti trebuie iesire de 2amperi. (acumulatorii mai mari de 5000mAh. au si iesiri de 2 amperi ceea ce ar fi suficient - Trebuie sa vezi pe specificatii daca are port USB cu iesire de 2amperi sau doar de 1 amper). Bafta!

| IonP explică (pentru iar99Teo):

Este un power bank de 30000mAh. Cel mai probabil are iesire de 2A.

| IonP explică (pentru IonP):

Am probat lanterna cu power bank-ul si nuse mai stinge dar inschimb se incinge foarte tare intr-un timp foarte scurt.

In cca 10 minute frige.

| MariusMw a răspuns:

Are o masura de protectie pentru a nu arde ledurile eu nu iti recomand sa o mai pui la un power bank poti sa o arzi deoarece are si intensitatea mai mare