| Catalin9725 a întrebat:

..Am o mare problema cu PC..am desfacut pentru a-l curata. Mi-am facut treaba, totul bine si frumos. Montez toate la locul lor si monitorul nu vrea sa mai primeasca semnal de la unitate. Am verificat tot ce se poate. Monitor bun, ram bun, placa video buna, baterie bios noua, cooler de la placa video merge. Totul merge, doar ca nu vad nimic in monitor. Sper sa ma poata ajuta cine.
Multumesc anticipat!

13 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Ai montat ceva rau sau ai facut o conexiune rea.

| Catalin9725 explică (pentru gelu1970):

Este totul la locul lui

| gelu1970 a răspuns (pentru Catalin9725):

La loc poate fii. O conexiune e rau facuta.

| PainTech a răspuns:

Se aud semnale sonore in timpul deschiderii calculatorului?

| Catalin9725 explică (pentru PainTech):

Înainte se auzea un bip..acum nimic

| EneCristian a răspuns (pentru Catalin9725):

Inseamna ca hardisk-ul nu booteaza incerca ca introduci din nou hardisk-ul si vezi clar de acolo este problema

| PainTech a răspuns (pentru Catalin9725):

Verifica sursa si conectorul de energie dintre sursa si placa de baza.

| PainTech a răspuns (pentru EneCristian):

Nu cred.
Daca nu este exista niciun "beep" inseamna ca POST nu se executa, problema care este legata de curent electric, procesor sau POST BIOS ROM.

Bootarea de HDD are loc mai tarziu, dupa executarea POST.

| EneCristian a răspuns (pentru PainTech):

Eu doar am dat un raspuns amice nu poti stii daca nu vezi pc-ul respectiv ar putea fi si faptul ca nu primeste curent dar atunci nu sar mai aprinde.

| PainTech a răspuns (pentru EneCristian):

Are logica ce spui, dar un ventilator care ruleaza si niste LED-uri aprinse nu inseamna neaparat ca energia electrica venita este suficienta.
Sa presupunem ca energia electrica este suficienta. Asta inseamna ca ar mai ramane procesorul, memoria ROM si ceasul intern pana cand acel "beep" ar fi trebuit sa se auda. Am zis sa incepem cu energia electrica, e cea mai simpla de verificat.

| EneCristian a răspuns (pentru PainTech):

Da e adevarat si asa dar nu stiu de ce ar mai porni sistemul daca nu are suficienta energie electrica sau mai bine zis lui ii porneste macar? are suficient cat sa porneasca procesorul si racirea?

| PainTech a răspuns:

Inca o intrebare :
Cand deschizi acum calculatorul se aprind LED-urile de pe tastatura?

| EneCristian a răspuns:

Incearca sa verific porturile din placa video ( daca e conetat bine stranse cum trebuie) si daca placa video este montata corect in slotul ei. schimba bateria de la bios si ai grija la conexiuni verifica toate cablurile.