| xSatan a întrebat:

am o problema cu monitorul.Am folosit un cablu dvi pentru conexiune de la unitate la monitor si azi cand l-am aprins s-a deschis si mi-a aratat mesajul urmator:"no signal input,please check video signals", dupa care imi intra in power saving mod.Cu cablu normal,vga,merge dar nu mai merge cu dvi, ce as pute face?

10 răspunsuri:
| MortalX a răspuns:

Adica a mers inainte si acum nu mai merge? sau cum?
Verifica daca ambele capete sunt conectate cum trebuie.
Insa de care dvi este cablul?(DVI-D cu linie sau DVI-I cu cruce)

| xSatan explică (pentru MortalX):

Da înainte mergea, am unul dvi-d pe care l-am cumpărat azi si cel de dinainte, dar ala nu stiu de care dvi este.

| MortalX a răspuns (pentru xSatan):

Si cablul cumparat merge?

| xSatan explică (pentru MortalX):

Nu merge

| MortalX a răspuns (pentru xSatan):

Monitorul mai are si alte porturi (in afara de DVI)?
Daca da, atunci seteaza monitorul pe DVI (e posibil sa se fi setat automat pe altceva)

Dar vga-ul e folosit pe acelasi PC?

| xSatan explică (pentru MortalX):

Cum il setez pe DVI? da, vga-ul e folosit pe acelasi pc.

| xSatan explică (pentru MortalX):

Am setat monitorul pe DVI insa tot nu merge cu cablul dvi, doar cu vga, imi apare aceeasi chestie.Acolo la display imi apare 'generic non-pnp monitor'

| MortalX a răspuns (pentru xSatan):

Daca iti merge cu VGA atunci de ce mai folosesti si DVI-ul pentru exact acelasi lucru? nu are sens...

| xSatan explică (pentru MortalX):

Pai cu DVI se vede imaginea mai clara, de aia.

| MortalX a răspuns (pentru xSatan):

Asta e doar ce crezi tu...Cat timp monitorul are aceeasi rezolutie, poti folosi orice port ca tot la fel se vede.