| Xdenis2004X a întrebat:

am o problemă cu telefonul. Mai exact cu bateria, când mă pun să mă culc bateria de la telefon îmi este 39% iar apoi când mă trezesc îmi este 3%, de ce, și nu aș avea cum să Schimb bateria deoarece am acumulator, un sfat ceva? Dau funda

Răspuns Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Consumul bateriei este influentat de aplicatiile active permanent. Va trebui sa mai opresti din ele, pentru ca bateria sa tina mai mult. (Wifi, Bluetooth, etc). Le activezi doar cand le folosesti.
Sunt care lucreaza pe fundal, fara ca utilizatorul sa stie despre aceasta, de aceea e bine sa ai pornite doar programele de care ai nevoie.
Ar fi bine sa reduci si din luminozitate, caci si ea mananca resursele bateriei.

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Asta înseamnă ca telefonul tău comsuma mai mult in stand by, nu bateria e de vina. Intra la setari când telefonul e descărcat aproape de tot și vezi acolo utilizarea bateriei, adică pe ce anume s-a consumat cel mai mult. Dacă vezi pe primul loc stand by sau stare de veghe sau sistem Android, ceva de genul, atunci nu prea ai ce face, pur și simplu așa fac unele telefoane. Și eu am avut unul care făcea așa și am scăpat de el.

| darkprincesskiss a răspuns:

Este posibil sa ai un scurt pe placa sau mufa de incarcare sa se fi deslipit/rupt dupa placa si sa nu mai circule curentul unde trebuie. Sau incearca si cu alt incarcator. Sfatul meu este sa folosesti incarcatorul original al telefonului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Foarte probabil e sa ai probleme cu mufa din interiorul telefonului. Si eu am patit asa ceva cu N telefoane. Eu zic sa il duci la un service. O sa ii desfaca puţin capacul pe moment, si o sa se uite la ea daca e in regula! Bafta!

| Xdenis2004X explică:

Luminozitatea îmi este la 0 adică pe minim

| Xdenis2004X explică (pentru darkprincesskiss):

Pe el îl folosesc adică încărcătorul original, Eu ziceam de atunci când nu este la încărcat

| Xdenis2004X explică (pentru anonim_4396):

Capacul de la telefon nu se poate deschide deoarece este făcut din fibră de carbon, și nu are nici loc de unde să îl scot afară

| AlexPeTPU a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce legatura are mufa cu soft-ul? La el stau pornite aplicatiile de sistem in fundal, am avut aceeasi problema. Daca era mufa atunci nu mai incarca...