| SmartShooter a întrebat:

Am o problema cu un calculator, atunci cand il aprind, nu da semnal in monitor... uneori merge, dar daca dau un restart, unitatea porneste si monitorul pornit sta negru. Multumesc anticipat si dau funda raspunsului care ma va ajutawinking!

Răspuns Câştigător
| Dantu0012 a răspuns:

Nu prea pot sa-mi dau seama despre ce fel de problema ai tu dar cred ca stiu ce poti face.
1.Vezi sa nu fie cablul de alimentare ars. (firul care alimenteaza monitorul...acela pe care il bagi in priza.) insa nu cred ca este acela de vina.
2. Posibil sa fie ceva din monitor. vreo setare ceva. nu pot sa-mi dau seama.
3.S-a ars monitorul. ceea ce este grav.
Insa cel mai bine e sa iei legatura cu un specialist. te va ajuta mai mult.
O seara buna!

4 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

Porneste monitorul din buton, ai verificat?

| Vvistula a răspuns:

Daca monitorul nu porneste deloc, adica nici macar nu se aprinde e de la cablul de alimentare, daca nu e de la sursa, astea sunt principalele cauze de obicei si mai exista posibilitatea, dar mai greu, sa se fi stricat monitorul.

| AllexuMax a răspuns:

Problema poate sa fie, ori de la cablul de alimentare video, face un scurt undeva sau monitorul nu mai este functionabil, totusi du-te si intreaba mai sigur la un Service PC.
Bafta

| SmartShooter explică:

Monitorul merge deoarece odata mi-a pornit, insa am dat un restart si a ramas negru, dar nu are semnal din placa. Vreau sa spun ca monitorul este bun deoarece mai am o alta unitate care merge, cu acelasi cablu, si nici placa video nu este de vina deoarece am incercat una functionabila 100% si tot nu a mers. Mersi