| MariusFD96 a întrebat:

Am o problema cu un laptop ACER Aspire 5720. Nu este al meu ci al unui var si am observat in doua zile de cand stau pe el ca acesta are bateria in el si in acelasi timp este conectat la priza. Pe bara de start imi apare "plugged in but not charging". Am ignorat asta pana azi cand bateria a ajuns la 0% si laptopul s-a inchis. Marea problema este ca nu am cum sa mai deschid laptop-ul deoarece acesta nu functioneaza doar bagat la priza si fara baterie. Trebuie sa fie conectat la priza si sa aiba si bateria in el. Iar acum ca bateria este descarcata in totalitate nu stiu ce sa fac. Cum mai aprind laptop-ul? O fi vreo modalitate de a incarca bateria fara laptop?

Răspuns Câştigător
| 2EXA a răspuns:

Marea problema s-ar putea sa fie la acumulator.Si eu am patit asta cu un laptop asa ca am cumparat altul.
PS: Sunt detinatoare si eu de un Acer Aspire 5720, am 2 baterii de rezerva insa se descarca foarte repede pentru ca aveam prostul obicei sa il tin mereu la incacat.
Cu timpul bateria se uzeaza, la fel si la telefoane de altfel.Incearca sa schimbi acumulatorul, gasesti la 50-60 lei pe net, sau poti cauta in targ sau pe olx la mana a doua sa nu cheltui atat!
O zi faina sa ai! :*

| iurii75 a răspuns (pentru 2EXA):

În mod normal ar trebui să funcționeze și fără acumulator. problema este în laptop.
În dispozitivul ce răspunde de încărcarea bateriei.
Apropo bateria ar putea să fie încă bună. 50/50.

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Http://bit.ly/2G7HRys Ai nevoie de o alta baterie. Dar problema la tine nu este bateria daca laptopul nu merge fara baterie, problema este la alimentare. El trebuie sa mearga pe incarcator, indiferent daca detii o baterie sau nu.

| sierra1 a răspuns:

Incărcătorul e bun, ai verificat?

| iurii75 a răspuns:

Du-l liniștit la reparație, nu reușești să înlături defecțiunea "în condiții casnice".

| CiobotaruValentin a răspuns:

Salut.Una din problemele des întâlnite la laptopuri în general, legat de baterie, este faptul că mufa învățătorului, nu mai face foarte bine legătură cu placa de bază.Îți recomand să forțezi puțin mufa în sus și în jos și să observi cu atenție dacă se aprinde beculețul de încărcare.
O zi bună și sper să te ajute răspunsul meu!

| MariusFD96 explică:

Multumesc pentru raspunsuri! Voi incerca sa folosesc un alt acumulator.