| Andrei_Miron_1990 a întrebat:

Buna ziua

am o problema de cateva zile... am net de la rds si sunt conectat prin router (de fapt am fost conecta happy ).
de 2 zile nu mi-a mai mers internetul prin router, am dat reset, am incercat sa refac setariile... am reinstalat windows etc
netul pe direct imi merge. daca bag cablu in pc merge fara probleme dar prin router nu
am zis ca este router-ul stricat si l-am dat unui prieten sa il verifice si el
acum a aparut faza interesanta :
-contul lui de rds merge pe router-ul meu
-contul lui de rds merge pe router-ul lui
-contul meu de rds nu merge pe router-ul meu
-contul meu de rds nu merge pe router-ul lui

am sunat si la rds si m-am izbit de replica : Domne va merge netul pe direct? nu este treaba noastra mai departe

Router-ul meu e proprietate personala este un ASUS rtn 10e

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ai dat disconetct de la rețeaua pe fir înainte de a routa internetul?
Ai folosit protocolul pp0e pentru realizarea conexiunii prin router la net și de asemenea ai setat Always Conetcted nu conected on demand?
Ai acivat serverul DHCP din router pentru a avea net și pe wifi și pe cablu?
Sigur ai resetat corect router-ul?

| express11 a răspuns:

Lasa rcs-rds, gaseste alta firma

| K0sti a răspuns (pentru express11):

Nu exista firma mai buna ca RDS! Din toate punctele de vedere! Si ca tarife si ca legatura la Internet! Eu am RDS de cand l-a facut mama lui si pana in prezent, nu am avut nicio problema! Zburda netul!

| DeyCj a răspuns (pentru express11):

Care anume? Telkom care în contract îți dă net de 50 mb și real ai 10 că nu le poate infrastructura mai mult de atât?
Sau UPC care te minte în față și idem ca Telekom-ul. Ai net de 100 mb/sec pe cablu și ție îți merge netu cu 15 mb/sec, așa cum e la taică-meu?!
Furt pe față, și dacă le zici asta îți închid telefonul în nas sau se eschivează în a-ți rezolva problema.Așa echipe profesioniste au de și meșteru Dorel se știe mai bine la net ca ei.
Eu de asta am lăsat UPC vieții.Că m-au furat la viteza de net și echipa lot tehnică în loc sa îmi rezolve problema cu net care era din cutia lor dintr-o semivariabilă m-au făcut să schimb cablul tv că cică alea erau problema și a trebuit să le și plătesc ca ce? să meargă netu tot așa?,
De asta am reziliat contractu cu ei și de 3 ani îs abonat Erdeesh.De atunci nici o problemă.Am net de 200 mb/sec și când fac test de vitează la orice oră vreau am 175-198 mb/sec. Zbârnăie netu.Deci nu mă fură și ca preț e idem ca și cel de 100 mb, adică 40 ron.

| express11 a răspuns (pentru K0sti):

Am avut probleme cu ei, dar erau la inceput.

| K0sti a răspuns:

E normal sa nu mearga contul tau pe routerul lui! Proba asta o puteti face numai daca vine cu routerul lui la tine!
Reconfigureaza-l! http://www.epasystems.ro/cum-se-configureaza-un-router-wireless/

| valentin75 a răspuns:

Salut! Daca il resetezi si ii faci un update de firmware la el...ar trebui sa mearga. Mergi pe pagina producatorului si iei firmware exact pentru modelul pe care-l ai. Te conectezi pe un port normal (fara sa fie legat la net) faci update, restart router, configurare router si merge netul!

| Andrei_Miron_1990 explică:

Am reusit sa rezolv dupa ce un operator a resetat contul meu de internet... problema era de la provider nu de la mine...
Din cate am inteles mai exista probleme asemanatoare si cu alti clienti rds-rcs

| K0sti a răspuns (pentru Andrei_Miron_1990):

Aia se mai intampla, se mai buseste softul de pe servere, mai ramane agatat, pe la routere la fel! Niciun soft nu e perfect! Mai sunt caderi de curent pe noduri, se tampeste softul...asta e!