Întrebare recomandată | sasuke933 a întrebat:

Buna ziua am o problema, de fiecare data cand pornesc pc-ul imi bazaie unitatea, si ceea ce bazaie cu adevarat este sursa, si cred ca este ventilatoru, ca daca suflu in el, numai bazaie, si nu stiu care ar fi solutia la problema, va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| AndyKyo a răspuns:

Poi.....Am avut si eu problema asta la PC.Si apropo ti-ai dat raspunsul singur. Daca sufli in ventilator se ia praful si merge.Parerea mea este sa desfaci unitatea si sa cureti bucatica cu bucatica cu o solutie speciala.La o luna se fac 2 cm de praf. Sper ca te-am ajutat.

23 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Am patit si eu, e de la praf. Mergi la un specialist, il va curata de praf si il va unge cu un ulei special. Sau daca nu merge nici asa, il poate inlocui. Incearca insa sa nu te bagi tu, sa nu-l strici. Bafta!

| KentON a răspuns:

Praful este de vina! Curatal si apoi vezi daca mai bazaie.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca sufli si se opreste, s-ar putea ca ventilatorul sa se fi slabit dintr-unul din punctele de prindere pe corpul unitatii.Desfa unitatea si vezi cum poti stringe punctele de prindere ale ventilatorului.Ai ocazie sa-l cureti si de praf.

| BuGz a răspuns:

Problema ta este cu ventilatorul care in mod sigur ti-a crapat si nu mai face bine ventilatia. Singura cale de a-l repara este sa iti ei unul nou si sa-l inlocuiesti.Crede-ma, mi s-a intamplat. Un nou ventilator costa cam 30-40 de lei(suma variaza in functie de firma sau magazinul de unde il ei). Sper ca te-am ajuta

| sdhashsah a răspuns:

Posibil mult praf, curatio de praf.

| anonymous09 a răspuns:

Scoate carcasa, ia un aspirator si treci la treaba. daca nu, consulta un depozit de calculatoare big grin

Răspuns utilizator avertizat
| anadark84 a răspuns:

Nu e nevoie sa-l inlocuiesti. Pune pe cineva care se pricepe sa deschida unitatea si sa puna ulei la motorasul ventilatorului de pe sursa. Poti pune si la celelalte motorase. Eu patesc frecvent asa. Cand se va arde sursa nu va mai intra deloc curent in calculator. Tie iti merge. Nu cumpara alta!

| Paull18 a răspuns:

Salut. desfa pc-ul si la cooler(ventilator) sunt cateva suruburi le desfaci foarte incet, si la fel de incet iei si cooleru jos, il cureti putin de praf, cureti si pc-ul si apoi pui totul la loc. ai grija sa nu umblii la prcesor. asta am facut si eu acum 2 zile, la fel facea si la mine. acum e ok. bafta

| cristy1993 a răspuns:

Curatal de praf, probabil are mult praf, sau cine stie poate face scurt, oricum ia si demonteazal si veziwinking

Răspuns utilizator avertizat
| NOname0917 a răspuns:

Asa si la mine...praf, supra incarcare etc. fazai ca numai cand pornesc face asa. oricum a mea a acumulat cativa anisori. da eu am cheia.ii lipesc un spitz in ureche si ii trece happy...sa nu faci la fel si tu laughing

| DarkAngel007 a răspuns:

Are praf si la mine bizie cind il pornesc apoi inceteaza

| paulmuntean a răspuns:

Mergi la un service să verifice ventilatorul

| YoIustin a răspuns:

Desfa-l cu grija si curata-l de praf sau daca nu te pricepi mai bine pui pe cineva care stie ce face. Nu de alta, da sa nu il strici.

| maraflorin a răspuns:

Ar trebui sa inlocuiesti ventilatorul.Am avut aceeasi problema cu pc-ul meu, insa dupa ce am schimbat ventilatorul totul a fost in regula! Sper ca te-am ajutat! big grin

| OmulSubtare a răspuns:

Am si eu aceeasi problema.E din cauza elicei, se loveste de ceva.Eu iti propun sa iti cumperi alta sursa.

| patrat8888 a răspuns:

Salut.Aceeasi problema am avut si eu acum 1 an... imi bazaia foarte rau am cumparat un ventilator nou si nu am mai avut problema aceasta.Dar trebuie sa iei ventilator "original" adica cum era si cel vechi nu alte prostii ca in cateva luni tot asa o sa iti face.

| MariusMrs1996 a răspuns:

Poi s-ar putea sa fie suprasolicitat si in scurt timp sa cedeze sau este praf in unitate si nu ii permite sa scoata caldura...

| shoby13 a răspuns:

Sau acea plasa din fata coolerului iti ating palele! Trage de ele catre exterior un pic cu o surubelnita si vezi daca se mai intampla! Funda?

| Tequila1428 a răspuns:

Praf pe ventilator

| venneulerm a răspuns:

Si eu am aceiasi problema. ori iti ei ventilator nou. ori, asa fac eu pune ceva rece pe el. si rezolva repede probleme aceasata caci nu va mai merge bine netul

| tzy a răspuns:

Nu iti e ''centrata'' sursa! Inceaca sa pui niste hartie intre carcasa si sursa sau strange suruburile!