| plasmaticus a întrebat:

Am o problema la instalatia electrica a becului din baie.
Vecinul de deasupra a facut niste renovari in baia sa si-a inundat tavanul si zona in care erau firele electrice care alimentau aplica din baie. Ca urmare becul nu mai functiona in baie.
Am stat asa o vreme indelungata, vreun an.
Iar de curand am incercat sa vad care e situatia.
E ciudat ca firele au 220 V tensiune, dar cu toate astea nu aprind becul.
Are cineva vreo explicatie?
S-a intamplat ceva cu firele prin pereti in cazul unei inundatii, dar care sa aiba 220 V, dar totusi sa nu aprinda becul?
Ciudat e ca cu cateva luni inainte de operatiunea asta am incercat sa repar dar am constatat ca aveam doar 25 de volti tensiune pe fire.
Iar dupa 2 luni, ultima data aveam 220V pe fire.
Nu gasesc nicio explicatie.
Multumesc.
De ceva vreme nu mai functioneaza lumina acolo. Dar nu inteleg de ce.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cheama un electrician, care se pricepe la instalatia electrica!
Mai ales ca este vorba de instalatia din baie, foarte periculoasa!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Acolo sunt defecte firele din tavan. Sunt intrerupte, trebuie sa cauti doza si din doză sa la schimbi, pui canal cablu si alte fire noi si faci legaturile din dulie in firele din doză, verifică si intrerupătorul de la baie ca si acolo ai putea avea scurt, schimba intrerupătorul si o sa mearga, atentie toata lucrarea se face cu lumina oprită de la tabloul de sigurante, sa eviti accidentarile adica sa te curenteze.