| JuniorJuniorJuniorSiTasuSenior a întrebat:

Am si eu o nelamurire : daca la un laptop Lenovo am placa Intel HD graphics ( placa video integrata ) as putea sa pun si una dedicata pe langa aceea integrata? si sa le tin pe amandoua in paralel in acelasi timp ( spre ex. la laptopul meu Lenovo g510? Multumesc!
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| GeniusExtreme a răspuns:

Nu merge, decat sa le schimbi atunci cand nu este nevoie de multa energie de la dedicata la integrata.
Uite o placa video buna pentru laptop-ul tau, amd radeon hd 8750M

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu ai cum sa pui placa video dedicata nene, pe ce lume traiti?

| GeniusExtreme a răspuns (pentru K0sti):

Pai daca acest laptop dispune de versiuni cu placa dedicata de ce nu ar merge una dedicata?

| K0sti a răspuns (pentru GeniusExtreme):

Pentru simplu fapt ca placa aia dedicata de care zici tu e lipita pe placa de baza (chipsetul) si mai are si o caruta de piese pe langa el, memorii si altele, piese care lipsesc daca nu exista placa dedicata! Asta e o placa de baza de Lenovo g510 cu placa video dedicata, ti-am incercuit-o cu rosu: http://i.imgur.com/ibz9QNu.jpg

Voi credeti ca laptopurile sunt desktopuri, schimbati piese cum vi se scoala voua...
Mai cititi si voi!

| GeniusExtreme a răspuns (pentru K0sti):

De aceea l-am pus sa imi zica modelul placii de baza ca sa vad daca nu cumva este acelasi model ca si la g510 cu placa video dedicata, normal ca nu se poate face upgrate la piese de laptop mai ales la placa video (aici iti dau dreptate).

| JuniorJuniorJuniorSiTasuSenior explică:

Si placa radeon o pun in locul celeilalte? happy

| GeniusExtreme a răspuns (pentru JuniorJuniorJuniorSiTasuSenior):

Uite cum faci, descarci speccy si te uiti la placa de baza apoi imi dai modelul ei ca sa verific compatibilitatea.Si da, il pui in slotul ei.

| GeniusExtreme a răspuns (pentru GeniusExtreme):

Cum se face ca nu ai placa video dedicata?

| JuniorJuniorJuniorSiTasuSenior explică:

Asa am cumparat laptop-ul. Cam cat ar costa o placa video amd radeon hd 8750m?