| ALEXxXANDERrR9 a întrebat:

am si eu o problema cu acest stick, nu pot scoate aceasta protectie. Am incercat o gramada de programe si cmd si tot degeaba.
1 -stick usb hama 8gb https://imgur.com/a/6N5k42b
2 - caracteristici stick https://imgur.com/a/yKuMoEE
3 -detalii protectie https://imgur.com/a/9R3zp7N
https://imgur.com/a/1fFnZEo

Răspuns Câştigător
| DoctorWh0 a răspuns:

N-are, am avut si eu axact acelasi stick dar in versiune de 16GB. Am introdus prima data stick-ul, a aparut pentru 4-5 secunde si dupa aia mi-a dat eroare asta cu Read-only. Am incercat tot ce se poate, pe Linux pe Windows pe macOS pe Android pe ce vrei tu si tot nu merge.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Copiaza de pe stick fisierele ce ai nevoie, dupa care trebuie rescrisa tabela de partitie si boot-ul stick-ului.
Pentru asta va trebui sa folosesti un sistem de operare separat, de exemplu Hiren s Boot CD sau un kit de instalare Linux (Ubuntu sau Mint), de pe care sa bootezi calculatorul, sa stergi partitia existenta de pe stick, dupa care sa-l formatezi din nou (preferabil FAT32).

Daca nu se reuseste partitionarea si formatarea (da eroare de protectie la scriere), atunci stick-ul este defect.

Dupa remedierea stick-ului deviruseaza-ti calculatorul!

| bogdan324 a răspuns:

Cumva acel stick are pe un buton de switch pe el? Daca da,gliseaza-l.
Daca nu,urmeaza pasii astia.
Apasa butonul de start(ala cu semnul de windows)+R
O sa iti apara o fereastra,scrii regedit,dupa o sa apara alta fereastra.
Cauta locatia asta
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control Selectezi folderul control si dai click dreapta pe el, dupa dai pe new->key, o sa iti creeze in folder si pe ala il denumesti StorageDevicePolicies.
Selectezi StorageDevicePolicies, dupa te duci in pagina aia cu alb din dreapta, dupa dai click dreapta->DWORD (32BIT) Value si il denumesti WriteProtect, dai dubluclick pe el iar la valuedata pune 0(lasi pe hexadecimal chestia din dreapta)
Dai un restart si gata.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru bogdan324):

N-are, am avut si eu axact acelasi stick dar in versiune de 16GB. Am introdus prima data stick-ul, a aparut pentru 4-5 secunde si dupa aia mi-a dat eroare asta cu Read-only. Am incercat tot ce se poate, pe Linux pe Windows pe macOS pe Android pe ce vrei tu si tot nu merge.

| RAY a răspuns:

Recupereaza datele de pe el cu recuva

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Command prompt administratore urmeaza pasi-1. diskpart
2. list disk
3. select disk "si mumarul disk-ului bolnav"
4. attributes disk clear readonly
5. clean
6. create partition primary
7. format fs=ntfs "sau fat32" ultimul exit

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Command prompt administratore urmeaza pasi-1. diskpart
2. list disk
3. select disk "si numarul disk-ului bolnav"
4. attributes disk clear readonly
5. clean
6. create partition primary
7. format fs=ntfs "sau fat32" ultimul exit

Răspuns utilizator avertizat