| george74 a întrebat:

am si eu o problema cu acumulatorul la laptop. L-am cumparat de la cineva la mana a doua de la un prieten, iar el nu la mai folosit de un an aproape, iar eu cand il bag in priza nu incarca acumulatorul imi tot arata numai 0%. bine nu l-am tinut nici mult in priza cam 2-3 ore timp de 3 zile. Iar in programul everest imi arata 0% si scrie nivel scazut...in incarcare. am masurat lamelele din spate cu aparatul de masura si curent vad ca baga spre acumulator. Acum avand in vederea ca nu a mai fost folosit atata timp, trebuie sa il tin eu mai multe ore la incarcat? In rst laptopul e super nu are nici o problema. Va multumesc

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acumulatorul este "pe ultimul drum". Mai ai o varianta. Aplica-i pe borne (respectand polaritatea) o tensiune cu 10 volti mai mare decat cea cu care lucreaza, dar fa-o ca si cum l-ai plezni peste borne, de cateva ori. Apoi lasa-l la incarcat cel putin 12 ore. Daca nu-si da drumul, inseamna ca este "foarte mort". Succes!