| Florentina489 a întrebat:

Am și eu o problema cu instagramul. Îmi tot zice faptul ca e cont compromis și sa-mi schimb parola. Am schimbat parola de o groaza de ori, dar degeaba. Oare sa mi se fi spart contul? Va rog ajutați-ma, ca nu știu ce sa mai fac și nu vreau sa-mi pierd contul!

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Salut,

În general, primești acest avertisment, despre faptul că ai contul compromis, atunci când folosești o aplicație externă pentru a gestiona urmăritorii sau orice altă acțiune care să fie făcută de aplicația terță, în locul tău.

Conectarea cu contul tău de Intagram, într-o astfel de aplicație terță, reprezintă o încălcare a termenilor și condițiilor. Instagram încearcă să se asigure că acțiunile sunt făcute de persoane, nu de roboți. De aceea, vor bloca orice activitate care ar putea să fie făcută de o aplicație externă.

Deoarece ți-ai schimbat deja parola, cel mai probabil primești în continuare acest avertisment pentru că acel cont este conectat cu o aplicație care nu este acceptată de Instagram.

Pentru a verifica aceste aplicații terțe, intră pe Profilul tău - Meniu (cele trei linii) – Setări – Securitate – Aplicații și website-uri. Aici poți vedea căror aplicații le-ai dat acces în trecut. Dacă o identifici pe cea care s-ar putea să fie problematică, oprește-i accesul la contul tău.

Dacă nu este cazul tău, este important să-ți crești Scorul de încredere, pentru a evita să fii blocat. Poți face acest lucru prin a-ți conecta profilul de Facebook cu cel de Instagram (Meniu – Setări – Cont – Conturi asociate - Facebook), să-ți activezi autentificarea în doi pași (Meniu – Securitate – Verificare în doi pași/ Two-Factor Authentication), sau să încerci să-ți limitezi activitatea pe Instagram (să dai un număr limitat de like-uri și să lași puține comentarii). În felul acesta, poți demonstra că activitatea ta este una realizată de un utilizator, nu de o aplicație.

Cel mai important, desigur, este să nu instalezi aplicații care să crească numărul de followeri sau de like-uri.

Sperăm că vei rezolva problema.