| mirckotelly a întrebat:

am si eu o problema, zilele trecute dupa o pana de curent am pornit pcul, in cateva momente am vazut o serie de pocnituri si fum din sursa si sistemul nu a mai pornit. Am schimbat sursa si am pornit pcul la care placa video a inceput sa scoata fum si s-a dus, intrebarea mea este, placa mea de baza acum daca conectez mufele de 2x8 pini nu porneste deloc. Precizez am un procesor theardripper, daca deconectez acele mufe porneste placa de baza, oare sa fie si procesorul ars?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu n-am mai montat nimic pe vechea placa! Am scos procesorul si memoriile RAM din placa de baza (dupa ce am vazut ca iese fum), am luat alta placa de baza si am montat-o. Am avut noroc ca nu s-a ars si sursa! Doar ca la scrierea DVD-urilor erau blocaje. A trebuit sa schimb, ulterior, si sursa cu una mai buna si mai puternica. Am nimerit atunci o sursa Real Power 600 W, atunci aparusera, si de atunci am schimbat inaca doua placi de baza dar n-a mai trebuit sa schimb sursa. Deci, sursa mea, are circa 12-15 ani si duce astazi un i3. Bine! Intre timp am instalat Linux si calculatorul nu-mi cere componente noi.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred ca s-a ars si procesorul! Depinde cum ai noroc. Eu am patit la fel si nu s-a ars procesorul. Am luat alta placa de baza si gata.

| mirckotelly explică (pentru Salontanul):

La fel ai patit si tu adica atunci cand ai cuplat procesorul pe placa de baza nu a mai pornit deloc?, procesorul meu ca si fizic arata ca nou si nu is urme de ars sau miros...

| mirckotelly explică (pentru Salontanul):

Mie sursa mi s-a ars prima

| Salontanul a răspuns (pentru mirckotelly):

Eu n-am mai montat nimic pe vechea placa! Am scos procesorul si memoriile RAM din placa de baza (dupa ce am vazut ca iese fum), am luat alta placa de baza si am montat-o. Am avut noroc ca nu s-a ars si sursa! Doar ca la scrierea DVD-urilor erau blocaje. A trebuit sa schimb, ulterior, si sursa cu una mai buna si mai puternica. Am nimerit atunci o sursa Real Power 600 W, atunci aparusera, si de atunci am schimbat inaca doua placi de baza dar n-a mai trebuit sa schimb sursa. Deci, sursa mea, are circa 12-15 ani si duce astazi un i3. Bine! Intre timp am instalat Linux si calculatorul nu-mi cere componente noi.