| GrozeaTanya a întrebat:

Buna ziua!
Am și eu tv Phillips de 50 cm care după ce l-am șters cu o cârpa îmbibată de pronto nu mai funcționează, adică se aprinde ledul de stand-by și după 2 sec se stinge nemaiputând sa îl deschid...
Ceva idei?
Mulțumesc

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, nu leșul, ledul, scoate l din priză cîteva secunde tv ul si pune l din nou in priză are el o eroare, si porneste l din telecomandă, unele televizoare pornesc cu ledul stins, mai ales philipsurile, daca nici asa nu vrea, inseamnă ca s-a defectat si trebuie reparat, dar stai linistit/ă defectul nu l ai provocat tu cand ai șters ecranul, defectul a fost (daca este defect) din cauza unui scurt circuit cauzat de o fluctuație a tensiunii electrice din prize, in perioada aceasta a anului, reteaua electrica este mai solicitată, si apar scurt circuite datorate supra consumului si arderea siguranțelor in tabloul de pe scara blocului, sau mai sunt fluctuatii la prize care pot provoca defectarea aparaturii.

| GrozeaTanya explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mulțumesc frumos pentru sfat.
Am încercat dar in zadar nu vrea sa porneasca? o sa îl duc la un service ceva...
O zi frumoasa!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru GrozeaTanya):

Bună! Da, este defect oricît ai încerca sa i faci ceva pur si simplu este "mort", dul la servis daca ai garantia lui (daca mai este in garantie televizorul) il vor repara gratuit, daca nu il poti duce oriunde sau chemi acasa un electronist, ca odată iesit din garantie il repară pe bani, dar sa stii ca te va costa cîteva sute de lei, (2-3 milioane lei vechi pe puțin) deoarece aceste tipuri de televizoare led lcd se strică repede si se repară cu bani multi, spre deosebire de vechile televizoare cu tub care mergeau ani de zile fara a fi nevoie de reparatii majore, si daca se defectau se reparau repede si foarte ieftin ca bani intre 80 si maxim 200 lei. Esti din Bucuresti? Multumesc.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru GrozeaTanya):

De cît timp il ai? Si a mai fost vreodată reparat? Sau acum este prima dată? Multumesc, si iarta mă te rog ca ti am pus asa de multe intrebari.

| GrozeaTanya explică (pentru CristiDinBucuresti):

Buna!
Îl am din 2015 și a funcționat in Bucătărie. L-am mai șters când și când, fiind oprit, dar acum pur și simplu nu a mai pornit. Este prima data când am probleme cu el. L-am Dus la reparat ma costa 130 lei. Nu știu încă ce a avut ca nu am ajuns sa îl ridic încă.

| GrozeaTanya explică (pentru CristiDinBucuresti):

Într-adevăr mort a scris pe el. Este in service îl ridic azi. Nu sunt din buc sunt din Braila. Am înțeles ca ma ajunge la 130 lei. Ca este ieșit din garanție. El funcționează in Bucătărie din 2015

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar înainte de a il sterge tu cu pronto, mergea televizorul?

| GrozeaTanya explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da funcționa. L-am închis sa îl șterg cu cârpa îmbibată in pronto de praf și grăsime și după 10 min nu a vrut sa mai pornească. Îl folosesc in Bucătărie din 2015. Este la prima reparație. Am înțeles ca ma va costa 130 lei. Astăzi ma duc sa îl ridic și sa vedem ce a avut.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru GrozeaTanya):

Sursa de alimentare m ai mult ca sigur, condensatori arși, ai scapat ieftin, ca o reparatie la un lcd sau led sare de 200, daca poti revino cu amănunte, ce defect a avut si sa ceri garantie celui care ti la reparat, de unde esti?