| Florentin_Andrei_D._2001 a întrebat:

am televiziune prin fibra de la digi și aș dori să schimb instalația. Adica in loc de cablul coaxial sa duc cablu hdmi pana la tv.Cum pot face asta?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti!

Bula
| Bula a răspuns:

Nu are nici un sens ceea ce doresti tu.
Aparatul care este instalat dupa fibra optica este un modem (modulator-demodulator) optic, care separa semnalul TV, internet si telefonie, pentru uz local.
Semnalul TV vine neprelucrat, intreaga banda de canale analogice si digitale si iese din modem ca si orice alt semnal de radiofrecventa primita aerian sau prin cablu.
Prelucrarea semnalului TV se face in continuare, pe alt aparat, denumit "receptor TV", care poate fi direct televizorul sau un aparat intermediar numit "decodor digital".
Abia din decodorul digital vei putea primi semnalul video si audio a unui canal selectat si transmis in televizor cu cablu (HDMI, Scart, VGA, RGB etc.).

Ca urmare, televizorul tau (daca este de generatie noua) va primi semnalul complex de radiofrecventa prin cablul complex de antena si va selecta si prepara imaginea si sunetul la calitatea maxim posibila, in interiorul lui.
Daca dispui doar de un televizor mai vechi, atunci poti solicita un decodor digital de la RDS pentru alegerea si decodarea canalelor dorite si abia din acest aparat poti duce semnalul prin cablu HDMI la televizor (daca are asmenea intrare).