| dorutzaky a întrebat:

Am un calculator Dell optiplex GX280 2, 8Ghz procesor, video incorporat 128mb. Nu se mai deschide. Cand al pornesc se aprinde un led portocaliu si ventilatorul incepe sa se tureze din ce in ce mai tare. Prima data cand s-a stricat a facut in felul urmator: jucam un joc si dintr-o data s-a blocat tot computerul, am dat restart de la buton a pornit dar cand incepeam sa fac ceva mai important pe calculator se bloca, dadeam restart dar cateodata nu vroia sa porneasca, atunci desfaceam carcasa si atingeam usor ventilatorul apoi pornea
L-am dus la un service si cica la curatat dar de atunci nu mai merge deloc.
Am verificat tot:procesor memorii, sursa, hard, pus placa video in slot pci expres. Ce ar putea sa aiba?

6 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Pornind de la premiza ca ce ai zis ai si facut, vezi ca ti-au ramas de verificat procesorul si placa de baza. Ca sa nu mai vorbim de tastatura + mouse, sau cablul de alimentare!

| Zenithf a răspuns:

Ai dat jos cooler-ul de pe procesor? Sau poate cei de la service au facut asta?
Verifica daca este pasta termoconductoare pusa intre ele, ca sa transmita caldura de la procesor la cooler si astfel sa faciliteze racirea procesorului. Dar daca demontezi cooler-ul, atunci trebuie sa inlocuiesti pasta asta din nou.
Dupa ce faci treaba asta, eu cel putin asa am patit, vreo 1/2 ora dupa ce-l porneam, mergea numai sursa, asa ca la tine, si se pornea asa dintr-o data.

| dorutzaky explică (pentru Zenithf):

Cel de la service a dat jos coolerul, a verificat procesorul, a pus alta pasta si a pus totul la loc

| Zenithf a răspuns (pentru dorutzaky):

Si eu am patit asa, dupa ce curatam coolerul si il puneam la loc (cu alta pasta), o vreme mergea la fel ca al tau, adica mergea numai sursa, apoi se pornea de la sine.
Lasa-l in jur de 1/2 h pornit, si daca nu incepe sa mearga du-l iarasi la service.

| Zenithf a răspuns (pentru dorutzaky):

Sau mai bine suna intai la service si spune-le despre problema, sa nu zica dupa aceea ca ai ars procesorul pentru ca l-ai lasat pornit. Dat fiind ca au pus si ei pasta, nu cred ca ar fi cazul, dar mai bine sa excludem orice posibilitate.

| Ramon_Nomar_1986 a răspuns:

Am si eu exact acelasi model de calculator si exact aceeasi problema.
Mi-as dori si eu sa stiu ce poate avea acest Dell gx280