| Manea_Razvan_1999_rWCu a întrebat:

am un laptop Dell XPS m1530 care a avut probleme cu placa video. M-am dus la un service si i-a facut reflow (deoarece din cauza caldurii era dezlipita placa video) precum si ventilatorul l-a modificat sa mearga in continuu (la aceste modele ventilatorul pornea numai atunci cand procesorul ajungea pe la vreo 80 de grade de aceea acestea au fost renumite pentru problema lor cu placile video dezlipite). Intrebarea mea este: cam cat credeti ca ma va tine asa laptopul? Stiu ca un reflow la o placa video nu este atat de eficient ca un reball dar pc-ul este vechi si nu am gasit nici service care sa faca asa ceva dar am descarcat un program care imi arata temeperatura placii video si acesta prin faptul ca ventilatorul merge in continuu nu depaseste 51 de grade. Raspunsul cel mai elaborat primeste funda. Multumesc anticipat. O zi buna!

Răspuns Câştigător
| andrefrancais a răspuns:

Am avut si eu un laptop Dell. Am patit aceleasi lucruri. Dupa al 3lea an cand l am cumparat s-a intamplat asta. Acum a implinit 10 ani și mai merge. Tu ai grija sa nu il.folosesti mai mult de 2 ore. Daca il folosesti mai mult sa nu il folosesti prea intens. (In timp ce lucrezi de exemplu la finante sa nu mai ai browsere pornite si daca in acel timp asculti muzica sa nu o asculti de pe net!

| Manea_Razvan_1999_rWCu explică (pentru andrefrancais):

La vizionat de filme de pe intrenet, stat pe Facebook cu radio pornit (radio online) e ok, desigur si cu cooler sub el? Adica gen nu bag acum pe el gta 5 si ma joc.

2 răspunsuri:
| IIIshaneIII a răspuns:

Eu am facut reflow singur la placa video din pc acum 2 luni si vad ca merge bine momentan, cred ca tine pur si simplu de noroc