| Fibraa a întrebat:

am un notebook Toshiba, vreau sa achizitionez windows 7 original cu licenta si vreau sa va intreb de unde as putea sa il achizitionez si de ce trebuie sa tin cont?

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Poți comanda on line de aici e exemplu:
http://www.vexio.ro/S98Al/software/sisteme-de-operare
sau cumpăra fizic din magazine ca Media Galaxy, Altex sau altele.
Magazinele ce vând Windows 7 au certificare Micorosft pentru a putea comercializa licențele Windows, adică dreptul de utilizare Windwos că așa cum se știe Microsoft nu vinde Windwos ci doar îl licențează, adică îsi dă acordul contra cost de a fii utilizat de firme(în special) și persoane fizice.
De evitat sunt așa numitele licențe refurbishet, anunțurile de la mica publicitate cu Windwos 7 original, deoarece exista riscul ca licențele acestora să fie deja utilizate, iar la final să te laegi cu un Windows ce încalcă EULA-ul Microsoft=> probleme cu ORDA, instalat în calculator
Conform EULA Microsoftist, o copie Windows normală este interzis a se instala pe mai m, ult de un calculator și doar o singură dată, cu exceția licențelor OEM și sau a celor ce permit instalarea pe mai multe calculatoare.dar astfel de licențe costă de la 1000 ROn în sus și se adresează sectorului buisness în special, adică firmelor.Succes

| gelu1970 a răspuns:

Intra in pagina Microsoft si il cumperi.
trebuie sa tii cont de configuratia laptopului in privinta versiunii ce vei achizitiona. probabil ca un professional ar fi ideal. de 64 sau 32 bit in functie de ram ce il ai.

| AlexandruTeodor a răspuns:

Http://www.emag.ro/sisteme-operare/c
Pentru 64bit trebuie sa suporte arhitectura procesorului si ai macar 4GB RAM.