| Franky_RaresMihai_1999 a întrebat:

Buna ziua!
Am un pc cu urmatoarele specificatii:
- Placa de Baza: msi k9n6pgm2-v2 (mersi-7309)
- Placa video: Nvidia GeForce 6150SE nForce 430 (Microsoft Corporation), 256 MB
- Memorie Ram: 2 Gb
- Procesor AMD Athlon Neo MV-26 : Stocked AM2 (940), Specification : AMD Athlon™ Processor 2650e, 1.6 GHz.

As vrea sa imi cumpar un procesor nou cu frecventa mai mare ( peste 2 Ghz) dual core, quad core. Cum aflu ce procesoare sunt compatibile cu placa de baza si de unde as putea sa mi-l achizitionez la un pret bun.

As dori sa stiu si cum se schimba sau daca trebuie sa merg la un service autorizat.(de preferat un tutorial pe youtube).
- Ma mai pricep sa umblu prin Pc, Schimb placute ram...

Va rog frumos sa veniti cu niste propuneri decente de procesoare.( Ex:dual core 2.6 GHz - ceva mult mai bun decat single core 1. 6GHz)

As dori sa mai stiu si cati rami suporta placa de baza.(ddr2)

Astept parerile Dvs.

Va multumesc!

1 răspuns:
| sltlp a răspuns:

Placa ta de baza suporta procesaore din seria :

CPU
• Support socket AM2 for AMD® Athlon 64/Athlon 64X2 CPU / AM2+ for AMD® Phenom CPU / AM3 for AMD® Phenom II / Athlon II CPU. (95W only) cu tdp maxim 95W dupa cum vezi. Placa ta de baza suporta maxim 8gb ram.
DAR e atat de vechi incat: ram nu merita adaugat deoarece e ddr2, iar nici unul din acele procesoare nu se mai fabrica(Doar sa gasesti ceva sh).