| xGamerZ212 a întrebat:

am un pc mai exact un Asus model A8V-VM SE, si a-si vrea sa stiu daca placa video este onboard sau este lipita de placa de baza,(in momentul de fata e un VIA Chrome9 HC Igp Family, cu hard-ul nu am treaba vreau sa stiu de placa si cati rami a-si mai putea adauga

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

De schimbat nu ai cum, deoarece este vorba de chip-ul de pe placa de bază(placă video integrată în placa de bază), dar poți adăuga una dedicată în slotul PCi-Express.Succes

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

On board sau lipită pe placa de bază...; e cam același lucru;
Da, calculatorul tău are placă video integrată, nu dedicată, dar dacă vrei o placă video dedicată poți adăuga una în slotul PCI Express
Vezi aici detalii tehnice despre placa ta de bază:
http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socket939/A8V-VM_SE/e2928_a8v-vm_se.pdf
Dacă merită sau nu upgrade-ul asta e decizia ta(știind că pc-ul e de generație veche). Succes

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

PS
Placa ta de bază suportă maxim 2 Gb ram DDR1 400( 2 module de 1 Gb în ambele sloturi)

| xGamerZ212 explică (pentru DeyCj):

Deci sa inteleg ca as putea schimba placa video?

| DeyCj a răspuns (pentru xGamerZ212):

De schimbat nu ai cum, deoarece este vorba de chip-ul de pe placa de bază(placă video integrată în placa de bază), dar poți adăuga una dedicată în slotul PCi-Express.Succes

| CPAElites a răspuns:

Nu merita sa investesti in PC-ul ala.
Cat dai pe 2gb ram iti cumperi second hand PC cu 2gb ram si procesor Core 2 Duo si care suporta pana la procesor quad core si 8 gb ram.

Placa aia de baza suporta maxim 2gb ram...

Uite aici niste PC-uri decente ( ITI RECOMAND PC TOWER "INALT" ) http://www.pchouse.ro/calculatoare/calculatoare-second-hand.html