| Axelx a întrebat:

Bună ziua. Am un:
Procesor i5-2500CPU 3,30Ghz ( merge până la 3, 70Ghz lejer
Ram: 8gb ddr3 ( am 4 momentan dar vreau să cumpăr încă 4gb rami încât să fie 8gb ddr3)
Windows 7,64 bit.
Momentan am o placă video GeForce Gt230 512 mb ram (foarte slabă, deci cam cred că trage procesorul în jos)
Vreau să cumpăr o nouă placă video și mă gândeam la o placă video Asus NVIDIA GeForce GTX 750 Ti OC, 2048MB, GDDR5, 128bit, HDMI, 2x DVI, VGA, Dust-Proof Fan.
Folosesc doar 1 monitor, rezoluția 1280x1024, o să vreau să cumpăr altul dar e altă poveste, nu acum.
Ce ziceți?

1 răspuns:
| DeyCj a răspuns:

Nu placa video trage procesorul în jos, că invers.Degaba pui o super placă video profesională în pc dacă ai n pc un procesor dual core de 2 Gz cu cache-ul de 512 kb, că placa video devine latentă și procesorul va sta în full load, că nu poate procesa informație în timp real.
În cazul tău Ar fi o alegere bună să cumperi placa asta video(nici asta nu e cineștie ce de nouă, dar de banii ăia așa și placă video), la care trebuie să știi ce tip de magistrală Pci express ai la placa de bază.E adevărat că plăcile video pci express v3 potrivesc în sloturile pci express v2 și 2.1 dar veci nu vor funcționa la capacitatea magistralei pci express v3 deoarece magistrala plăcii de bază nu poate mai mult de 2 sau 2.1(viteza de transfer de date). Dacă ai pci express v3 și placa video e tot v3 atunci va funcționa la lățimea de bandă prescrisă și la capacitate maximă.
Procesorul este ok, dar trebuie să știi dacă sursa de alimentare va duce real(nu te lua după ce e scris pe etichetă) placa video cea nouă.De regulă sursele de alimentare de calitate proastă nu scot puterea scrisă pe etichetă, ci doar la un maxim 60% cu indulgență. Succes