| MDDomin a întrebat:

am unele probleme cu pc ul, am sa las mai jos specificatiile pc-ului si probleme care le am :
Specificatii:
-Procesor: Amd fx-8350 octacore 4 ghz
-Placa video: Radeon rx 480 8 gb 256 biti DDR5
-Ramibig grinDR3 8gb 1600 mhz (unul singur)
-Placa de baza:ASRock 970 Pro3 R2.0
-Hard: SATA-III 1tb 7200rpm
-Sursa: 650 w
-Windows 10 pro 64 bit (cred ca ajuta)
Temperaturi:
-Procesor 65-70 grade (in jocuri mari gen GTA V)
-Placa video 70-75 grade(in jocuri mari gen GTA V)
Nu stiu ce sa zic de temperaturi pentru ca am vazut si la unele procesoare ryzen temperaturi mai mari
Si nu stiu ce sa zic de racirea prin lichid mi se pare ca nu are rost sa cumpar racire prin lichid atata timp cat nu stiu ce provoaca urmatoarele chestii:
Probleme:
-Calculatorul ingheata si da restart
-Calculatorul ingheata(nu merge sunet, mouse, tastatura nici macar luminitile nu se aprind daca apas pe caps)
-Calculatorul nu raspunde la nici o comanda ( mouse-ul si tastatura functioneaza si trebuie sa spammez ctrl+alt+del pana rvine)
-Calculatorul da blue screen si restart
-Calculatorul da redscreen
-Dupa freeze blue screen imi da,, read disk error please ctrl+alt+del to restart" apas si dupa porneste calculatorul dar monitorul ramane inchis pana nu inchid pc ul (trebuie sa dau de cateva ori restart pana porneste windowsu )
Toate chestiile acestea se intampla si cand is in jocuri si cand is pe net sau cand nu folosesc Pc-ul

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai raspuns singur: "Read disk error please ctrl alt del to restart".
Nu-ti merge corect hardul.
"Ingheata si da restart" pai normal ca daca nu-si poate citi Windows-ul fisierele, ramane blocat incercand sa repare problema, si da restart ca o ultima varianta.
Driverele de sunet etc. nu-s stocate pe hard?

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai omis un detaliu esential: despre CE sursa discutam aici? Daca e vreun rahat de Deluxe... pariez ca acolo e buba. Temperaturile nu sunt exagerate. Si presimt ca ai Windows 7?

| MDDomin explică (pentru GabiDumitrescu):

Sursa Dedicata
Producator Thermaltake
Model TR2 S
Putere sursa 650 Watt
PFC Activ
Eficienta 86%
Certificare 80+
Conectori 1x 20+4 Pin ATX
1x 4+4 Pin ATX 12V
2x 6+2 PCI-E
5x SATA
4x Molex
1x Floppy
am copiat detaliile de la sursa de pe net si nu am windows 7 am windows 10 pro 64 biti nou cu drivere facute.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru MDDomin):

Doar windows-ul poate sa fie. Alta explicatie mai buna chiar nu vad.

| Frank51 a răspuns:

Verifica driverele sa fie instalate corect. Read disk error inseamna o eroare la citire, poate sa fie si din cauza unui driver instalat gresit sau vechi. Cea mai rapida solutie este un reinstall de windows, drivere noi, si apoi iti dai seama daca asta a fost sau nu.

| MDDomin explică (pentru Frank51):

Am incercat asta si nu a functionat Windows curat driverele facute,

| DoctorWh0 a răspuns:

Temperaturile is perfect normale. In GTA V nu cred ca trebuie sa te astepti la altceva. Si da, avem nevoie si de sursa. Trebuie sa fie de 500-600 W si ceva de calitate.