| FazekasErvin a întrebat:

Bună ziua, as avea nevoie de ajutor. Am un televizor(plasmă) Selecline cu diagonala de 59, 9 cm și nu știu de ce nu merge clar am căutat canalele, înainte mergea puricos și cu dungi, dar acum merge clar dar apar pătrate și dreptunghiuri formate din imagine. Și când conectez cablul TV bruiază și televizorul din bucătărie chiar dacă TV-ul meu este stins, iar după ce scot cablul de conectare de la TV-ul meu cel din bucătărie merge bine. Care poate fi problema ce pot face că ambele să meargă bine, pentru cei care mă pot ajuta pot trimite si o poza cu cum îmi apare imaginea pe TV. Plus că

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ai nivel suficient de semnal la intrarea de antena.
Cauza poate fi o intrerupere de cablu, ramificare incorecta spre cele doua televizoare, tip de cablu sau mufa necorespunzatoare.
Daca ai antena aeriana (externa), atunci antena poate fi rotita in directie gresita sau ai semnal slab pe antena.

| mudokins78 a răspuns:

De regulă imaginea cu pătrăţele avea legătură cu capacitatea tv-ului de a reda imagini digitale de înaltă definiţie.
(Dacă ai dat cautare programe, să găsească şi pe alea digitale, [eu vorbesc strict numai pentru rds] în afară de cele analog, asta e cauza)
Cât despre semnalul tv împărţit la două televizoare, trebuie să ai un spliter cu două ieşiri.
Când dai drumul la amândouă şi face figuri la unul din ele, e din cauză că nu ai contact perfect. Succes
Funda?