| Vlad_Vladutz_1994 a întrebat:

As dori a mi achizitionez un telefon pana in 400 lei si m-am gandit la Nokia lumia 530 ca de android numai vreau sa aud, as dori o parere despre acest telefon de ce sa il cumpar si de ce nu sau daca aveti alte optiuni pentru mine.Va Multumesc

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Orice e făcut de Microsoft sau în colaborare cu Microsoft sunt doar gunoaie.Nokia Lumia folosește Microsoft Windows phone, adică tot un fel de Windows, dar optimizat pentru mobil. Windows=viruși=prost și scump=instabilitate, chiar de aparent funcționează repede, repede dar complet ineficient cu bateria telefonului.
Dac vrei să scapi de Android și Windows atunci poți opta spre un telefon ce nu e smart Phone, dar are funcțiile unui Smart Phone, sau așa ceva:
http://www.bq.com/gb/ubuntu.html
Succes

| SorinTudor a răspuns (pentru DeyCj):

Ai avut tu windows phone si nu ai fost multumit de el? sau a venit un prieten si ti-a zis ca si-a luat windows si ca nu e bun de nimic? ce ssitem de operare ai tu pe PC/Laptop? sa nu imi zici ca ai mac ca nu te cred laughing

| DeyCj a răspuns (pentru SorinTudor):

Am folosit și Mac, și da este o mică, mare diferență între cum se mișcă, arată și cum funcționează. Prețul calculatoarelor Apple se justifică 100%.De aia îți cer vb aia o căruța de bani pe el că îți oferă un calculator cu un sistem de operare de calitate nu jeg nesigur și virusabil ca Microsoft Windows!
E drept și pentru MAc și Sistemele linux sunt viruși, dar trebuie să fii ultimu fraier să te virusezi, că și mac-ul ca orice sistem UNIX îți va spune în clar sub formă de dialog ce vrea și ce este acea aplicație să fac, iar instalarea se va face doar cu permisiunea manuală a userului.
Personal folosesc un sistem Linux bazat pe Debian modificat ce are interfața de mac.Îl am instalat în pc de 3 ani lucrează și acum ca nou. Ceea ce în cazul Wingoz trebuia să-l fii reinstalat de cel puțin 6 ori până acum, chiar de foloseam un singur soft și o copie licențiată!
Windows Phone.E tot Windows, dar adaptat pentru mobil.Adică tot acceași mizerie comercială scoasă de Microsoft cu scopul exclusiv de a se îmbogații și a îndobitocii userii și așa îndobitociți ce ministeru educației prin programa de doi bani de la informatică(ce face un elev ce habar n-are de calculatoare să creadă că numa Windows există, pozele numai cu photoshop se pot edita și documentele numai în word se pot scrie și edita! eronat!)

| SorinTudor a răspuns (pentru DeyCj):

Da inteleg ce zici, eu am un macbook model din 2013 si iti zic eu ca intr-e OSX si windows sunt si plusuri si minusuri, nu componentele ca daca stai sa calculezi un mac din punct de vedere al componentelor nu ar trebui sa sara de 3000 de lei maxim 4000 si ele totusi ai observat ca ajung la 6000-7000 chiar si 10.000 de lei un mac, in Romania preturile sunt exagerate si nejustificate pentru ca versiunea de top al laptop-ului meu aici este 7.000 de lei iar pe amazon este $ 1. 1000. Diferntele nu sunt mari dar sunt laughing. Deci pe scurt Mac OSX- pentru lucru grafic (Photoshop, AF, AI, PR) si alte programe de editat muzica, fotografii si video-uri iar windows-ul se adreseaza in general utilizatorilor casnici si office, nu ai cum sa le compari, OSX e facut pe baza de Linux pe cand windows nu prea are de-aface cu Linux. In alta ordine de idei pe windows o sa gasesti intodeauna mai multe programe ca pe mac si jocuri, chiar daca multi zic ca windows e un rahat ar trebui sa se gandeasca ce OS au avut la inceput si multi inca-l folosesc dar merg pe ideea ca daca ai un laptop/desktop de la Apple esti smecher.

| DeyCj a răspuns (pentru SorinTudor):

Așa este.Din păcate la noi se găsesc numai gunoaie la suprapreț, unde plătești 60% eticheta și restul ce-o mai rămas din calitate....Trist dar real.
Mac-ul nu e Linux happy. Nu vorbii prostii.Mac-ul e bazat la fel ca linux-ul pe UNIX, dar linux-ul este un MINIangryminix-ul este unix dar ceva cum era mersi-dos-ul) pe care nenea Linux Trovas l-a modificat cu scopul de a depășii performanțele acestuia, și o și reușit.Așa o apărut în 1994 prima versiune de kernel Linux(de la numele finlandezului Linus), pe când MAC-ul este una din cele mai pure versiuni upgradate UNIX, urmată de BSD.
Windows-ul de fapt e destinat mediului profesional, dar cum 99% din firme fac greșeala să-și facă de lucru cu Microsoft-ul folosind limbajele de programare furnizate de ei, că cică e companie de prestigiu și oferă facilitați ultraprofesionale, real prostii ce vin de la minciunile lor comerciale, iar când își dau seama că or fost fraieriți, e prea târziu că afacerile lor depind de Microsoft, iar de nu „dansează după cum le cântă ei " Microsoft le retrage licențele, ceea ce înseamnă că afacerile lor se vor închide, și asta din păcate obligă userul casnic să folosească platforma de lucru Windows, că ar fi culmea ca un soft creat în limbaj de programare Microsoft să lucreze pe mac sau linux(pe care Microsoft-ul îl uraște mai tare ca pe orice și știu ei de ce, că îi mult peste prostiile lor, dar în schimb își permit să fure din caracteristilcle lui și să le jignească transformându-le în chestii comerciale(vezi Windows 10)).Îs multe de dezbătut happy.

| CinevaNou a răspuns:

Sa nu iti iei o mizerie cu ubuntu, o sa ai suport=0 pentru el. win phone mi se pare superior android, nu e modificat de fiecare producator dupa cum are chef si nici nu vine incarcat cu o tona de aplicatii inutile care nu pot fi sterse decat daca renunti la garantie.

| SorinTudor a răspuns:

Ca si pret telefoanele de la Microsoft sunt acceptabile dar problemele care sunt cu ele si acum iti zic din proprie experienta dupa ce am avut un Lumia 520 este ca au o baterie slaba adica 1300mAH deci asta inseamna cam 8-9h de utilizare normala si 2-3h de utilizare intensa (jocuri, muzica, wi-fi). Eu unul am renuntat din acest motiv la windows phone si m-am intors la iPhone. O a doua problema la windows phone ar fi aceia ca magazinul de aplicatii este inca la inceput si e normal sa fie asa ca windows phone nu stiu daca sunt de 5 ani pe piata asta aglomerata de smartphone-uri si nu o sa gasesti in Windows Store aplicatii cum o sa gasesti in appstore sau in magazin play.
Trecand peste astea ca si fiabilitate sunt decente desi ala Lumia 532 si 520 nu beneficiaza pe ecran de Gorilla Glass ci de o sticla rezistenta dar la banii aia... nici nu o sa gasesti ceva care sa aiba sticla nu vorbsc de Gorilla Glass 3/4 sau mai stiu eu ce Sticla simpla netratata rezistanta la zgarieturi fine (si aici nu ma refer la zgarieturi de cutit, cutter sau alte obiecte ascutite) ci la chei, monede si altele nimicuri.

Succes! sper ca te-am ajutat cat sa iti faci o idee si nu te lua de pe astia mici care zic ca windows phone este o prostie, esec etc. Windows Phone este la inceput, este normal sa fie mai "sarac din moment ce e ceva nou, este in dezvoltare continua.

| Ralucaa69 a răspuns:

Il are tatal meu de 6 luni si nu are probleme cu el. Ii merge foarte bine

| AllyAllina a răspuns:

Http://www.okazii.ro/......a173543344 e in stare foarte buna si vine la [pachet cu toate accesoriile