| TeodorSan a întrebat:

as dori sa aflu, care dintre urmatoarele variante de Windows 7 sunt "facute" pentru gameing.
Windows 7 Ultimate; Windows 7 Enterprise; Windows 7 Professional; Windows 7 Home Premium; Windows 7 Home Basic sau Windows 7 Starter.
- In momentul de fata folosesc Windows 7 Ultimate 64 Bit.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Windows-ul pe care il ai instalat e cel mai bun, Windows 7 Ultimate 64 Bit dar aceleasi performante o sa ai in gaming si de pe Enterprise, Professional sau Home Premium!
O comparatie intre versiuni vezi aici
http://www.sevenforums.com/tutorials/14422-compare-windows-7-editions.html

Bafta!

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Pentru jocuri orice varianta de Windows 7 merge (ar fi mai buna varianta 64 biti pentru ca poate accesa o cantitate mai mare de memorie fizica. Varianta 32 merge pana in max 4 gb RAM).

Varianta Windows 7 Home Premium mi se pare mai buna pentru jocuri decat windows 7 ultimate. Motivul este ca in Windows 7 mai sunt o groaza de mici utilitare si alte chestii nerestrictionate. Iar acestea in general incetinesc un pic calculatorul.

| Emanuel_Sirbu_1990 a răspuns:

Dupa cate stiam eu Windows 7 Ultimate e cel mai bun dintre ele. Dar nu cred ca exista o versiune gaming. Atata timp cat ai un calc bun nu conteaza ce Windows 7 ai.