| HumptyBumpty a întrebat:

As dori sa imi iau un laptop, bugetul este pana in 4000 de ron si as avea nevoie de anumite sfaturi legate de tot ce ar trebui sa contina el, de la tipul tastaturii, ecranului, bateria pana la procesor, placa video, rami.
Ceea ce voi face pe el, in principal, este programare si linux, dar poate voi intra putin si in retelistica si in timpul liber, putin gaming sau filme/seriale.

Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Te uiti dupa orice laptop care se incadreaza in bugetul tau cu urmatoarea configuratie:
>>procesor Intel i5 minim daca nu i7 (de preferat i7),
>>8gb memorie ram,
>>un hdd/ssd/sshd de minim 500gb, maxim 1tb (nici cu 1tb nu prea ai ce face dar nu comentez mai mult)
>>placa video dedicata

Alege unul de aici, mai pe scurt
https://www.emag.ro/......DDGP13BBM/

| Arthiom a răspuns (pentru Arthiom):

* 8gb memorie ram minim

| Arthiom a răspuns (pentru Arthiom):

Am gresit link-ul la primul raspuns, asta e cel bun, are toate laptopurile disponibile pe eMAG cu specificatiile mentionate de mine
https://www.emag.ro/......-si-4000/c

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dai 100 lei la un specialist si iti va alege calculatorul care sa ti se potriveasca.

Un laptop de 4-800 lei deja este bun pentru Linux si programare, duce si filmele excelent.
Diferenta de 3200 lei este luxul suplimentar pentru cineva care "mai doreste si sa joace" jocuri Windows, pe un calculator configurat pe Linux.

| sierra1 a răspuns:

La banii ăștia cumperi o adevărată "rachetă". Ai noroc, azi eMAG mai are reduceri frumoase
https://www.emag.ro/......ricedesc/c
pentru programare va fi mai mult decât suficient. Mai rămân rezerve pentru încă câțiva ani. Dacă faci programare atunci însemnă că ești în temă cu pc-urile și îți las plăcerea că cauți și să alegi. Baftă

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai 4000 RON, nu vrei laptop. Ai nevoie de mobilitate? Daca da, poti sa iei unul de la SH/amanet cu care iti faci treaba de minune. Cu Linuxul multe laptopuri au probleme mai mari sau mai mici de compatibilitate, asa ca trebuie fie sa sapi bine pe net sa te documentezi in prealabil, fie sa alegi din start unul dintre putinele laptopuri facute in colaborare cu o companie care are un distro de Linux, gen Dell XPS 13 Developer Edition sau KDE Slimbook.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca pe cele de la Dell.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt grupuri de IT-isti pe Facebook. Mai bine intrebi acolo, unde-ti raspund oameni reali. Nu te lua dupa orice anonim cand faci o investitie