| Teleanu a întrebat:

As dori sa va întreb dacă aceste componente de pc ar face fata jocului GTA V cu setările lor-medium.

Procesor: Intel i5 2400

Chipset: Intel Q67 Express

Memorie

8 GB DDR3

HDD 250 GB

Porturi:

1x VGA

1x DVI

Retea:

Integrated 10M/100M/1000M Gigabit Ethernet

DVD-RW

Video: AMD Radeon R7 370 OC 4GB GDDR5 256 Bit

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Procesorul putin slabut dar placa video e buna, da o sa poti juca la low-medium garantat ca oricum CPU conteaza putin la jocuri.
Succes!

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de rezolutie. Sa nu fie full HD si o sa mearga ca uns! (ceva gen 720p - 1028 x 1024, eventual 1600 x 900)

| Teleanu explică:

As mai avea încă o întrebare legată de aceste componente de pc dacă sunt mai bune decât cele de sus pentru GTA V(cam in câte FPS-URI ar merge)? Procesor: Intel Core i5 2400 3. 1GHz, up to 3. 4Ghz (6MB SmartCache, 64-Bit), 4 Nuclee, 4 Threads

Memorie: 8GB DDR3 (2x 4GB)

Placa de baza: Acer H61H2-AD, LGA1155, Intel H61, 2x DDR3, 3x SATA2, PCI-Express x16

Placa video: dedicata, nVIDIA GeForce GTX 460 1GB DDR5 256-bit, 2x DVI, miniHDMI

Hard disk: 500GB, SATA III, 7200rpm

Unitate optica: Fara

Conectori externi: 2x PS/2 (mouse si tastatura), 1x Serial, 8x USB 2.0 (2 fata, 6 spate), 1x RJ-45, 5x Audio Jack (2 fata, 3 spate), 2x DVI, 1x miniHDMI

Carcasa: Segotep Sprint

Sursa: Advance 500W

| krt0f1oR a răspuns (pentru Evolution):

Evolution Aberezi, am i5 2400 cu gtx 760 si duc jocul la detalii very high in full hd cu peste 40 fps, detalii aproape maxime.
Teleancu I-a pc-ul cu r7 370 oc 4gb si i5 si mai adauga tu un hard de 500gb/1tb sau un ssd de 240gb pe langa ce ai in acel pc.

| krt0f1oR a răspuns (pentru krt0f1oR):

Totusi cauta ceva mai bun.placile alea de baza nu prea imi inspira incredere.Da-ne link sa vedem tot ce contin pc-urile.

| krt0f1oR a răspuns (pentru krt0f1oR):

Totusi cauta ceva mai bun.placile alea de baza nu prea imi inspira incredere.Da-ne link sa vedem tot ce contin pc-urile.https://www.youtube.com/watch?v=q4UwLFMcTCg acest pc e similar cu cel dat mai sus de tine mai sus

| Evolution a răspuns (pentru krt0f1oR):

Am zis ca va merge garantat pe low-medium. Am spus cumva ca nu duce si high? Eu cred ca nu stii ce inseamna a abera si te rog frumos sa nu mai folosesti cuvinte pe care nu le intelegi.
Ca sa iti mearga un joc decent, trebuiesc minim 60 de fps'uri.
Poti juca la minim 30 de fps'uri, sub 30 deja o sa se vada in "poze".
Dar ca sa se miste cum ar trebui, trebuie sa fie minim 60. Constant ma refer. Ele fluctueaza in functie de cat de tare este solicitat (in functie de mapa, de efecte, de rezolutie etc.)
Legat de ssd sau hard. Nu are absolut nici'o treaba cu fps'urile. Daca iti pui un ssd, vei avea viteza mai mare la scriere si citire, adica se vor incarca jocurile mai repede, dar nu va afecta deloc fps'urile. Scoate tu placa video si pune cel mai bun ssd pe piata sa vezi ca nici nu porneste.

| Evolution a răspuns (pentru Teleanu):

Poti sa dai detalii despre procesor, memorie ram si placa video, in rest nu prea ne intereseaza porturile.
Pentru placa video gtx 460 : https://www.userbenchmark.com/......45.0.0.0.0
Aici iti afiseaza fps'urile cu aproximatie pentru fiecare joc / fiecare placa video.
Succes!

| Teleanu explică (pentru Evolution):

Va mulțumesc tuturor pentru informațiile date! Va doresc o seara minunata