| claudiu_5610 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu cum pot chema un spirit la mine.Adica sa pot vorbii cu el. Mie mi-a murit bunicul matern de cand eu eram in burta la mama. N-am nici poze cu el.Nu stiu ce fel de om era.Nu stiu nimic despre el. Vreau sa-l chem la mine! Sa aflu mai multe despre el! Prietenii spun ca la 11 ani trebuie sa ma gandesc cum sa imi croiesc un drum.Insa tot vreau sa-l vad pe bunicul.Va rog din suflet sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| thealchemist a răspuns:

4kitty:
e ceva in neregula cu tine, crede-ma. sau crezi ca ai facut o gluma buna, sau n-ai pic de respect, nu stiu ce sa cred. claudiu pare ca este serios cu intrebarea lui, tu n-ar trebui sa incerci sa profiti de durerea lui ca sa ii bagi in cap prostiile tale.

27 răspunsuri:
| karellen a răspuns:

Nu poti. bunicul tau a murit demult si nimic nu-l mai poate aduce inapoi. bineinteles, poti crede in spirite daca te ajuta asta

| thealchemist a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu faci asta. e o mare greseala. sunt multi sarlatani care iti vor lua banii, dar nu te poti alege cu nimic bun. spiritismul nu functioneaza, ca sa nu mai spun ca e un mare pacat dpdv crestin.

| thealchemist a răspuns:

Well, well, well, another one. please alice, de unde mama... iti iei tu si kitty ideile? sunteti in secta "ideilor prostesti pentru a vorbi cu fantomele"? pentru tine, pe viitor, fii atenta la ce raspunzi, si cui, asta de exemplu pare a fi o intrebare adevarata, nu genul de gluma de prost gust cu care se pare ca esti tu obisnuita. aici nu e vorba de o petrecere a unor adolescenti plini de hormoni in care toti sunt intr-o competitie de a fii cel mai "cool", inventind tot felul de prostii ca sa impresioneze anturajul. treaba asta cu spiritele e o prostie, daca la tine merge si esti cea mai populara, nu inseamna ca trebuie sa-ti bagi joc de altii cu ceea ce la tine e doar o distractie.

| kitty_9527 a răspuns:

Exista o solutie. Dar ca sa realizezi acesta "vraja" trebuie sa-ti doresti catusi de mult.Noaptea(intr-una oarecare) striga cat poti de tare "Vino inapoi!" de 3 apoi rosteste-i numele.Nu iti spun neaparat ca el o sa-ti apara in fata, dar pentru a fi sigura ca l-ai adus la viata foloseste o tabla sau o hartie pe care sunt notate noate numerele, cifrele si un pahar in mijlocul ei.Intreaba ceva iar atunci iti va raspunde litera cu litera pana cand ajungi la un cuv. Daca ai voita si curajul vei reusi.Noroc!

| Nicol_Sara_Sarita_1905 a răspuns (pentru kitty_9527):

De cât să faci asta mai bine îți cumperi tabla Ouja pentru că pe o hârtie normală nu merge si chiestia cu tipatul mai bine no face ca poate deranjează pe cineva mai ales ca cu spiritele poti conversa cam pe la ora 00:00 noaptea e în tradevăr periculos o colegă m-a avertizat să nu folosesc tabla Ouja dar eu vreau totus sa o fac

| kitty_9527 a răspuns:

Deci chiar nu inteleg.Ar trebui sa raspund ce cred si acum, ce, trebuie sa raspund ceva ca sa placa tuturor?! Mai intai invata si tu sa incepi o ptopozitie cu litera mare

| kitty_9527 a răspuns:

In al doilea rand, Claudiule, nu te supara, dar ar fi bine sa te duci la un psihiatru. Ceea ce am scris adineauri este decat ce am auzit, si sa-ti spun sincer, nu as crede ca e adevarat.Am scris chestia asta din motivele mele.Acum pot sa jur, ar trebui sa te tina lagat de pat dupa ideile tale!

| portocalăăă a răspuns:

Nu poti. Dar. poti incerca sa vorbesti cu unul.
Acest lucru se poate intampla numai daca in casa ta(sau a prietenilor tai) traieste un spirit.Atunci,daca il simti, incearca sa vorbesti cu el.Se face in felul urmator:
1.Mergi in locul unde simti spiritul si te pui undeva jos in acea camera.Pe pat, pe scaun, pe podea, nu conteaza unde. Pui o carte langa locul unde te-ai asezat.(well. daca te-ai pus pe scaun. ii clar ca o pui pe masa, ca nu mai ai unde pe scaun).
2. Legi o cheie, oricare, de o ata. Apoi, atarni cheia deasupra cartii si nu iti misti mana.Astepti pana cand cheia nu se mai misca deloc.
3. Pui intrebari, cu cheia atarnata.(trebuie sa fie intrebari la care sa se poata raspunda cu da sau nu. ex: ai murit in aceasta casa?)Daca un spirit exista acolo, el iti va raspunde. Daca cheia se invarte, inseamna nu. Daca se balanseaza inainte si inapoi inseamna da.Incearca metoda asta pentru a vorbi cu spiritele.

Sper ca te-am ajutat:*
Fundita?smug

| Miha a răspuns:

Dupa parerea mea nu exista spirite... poate doar acelea care au avut o moarte ''grea''(care au fost ucisi, au murit prin accidente, etc)care doresc sa isi gaseasca linistea.Nu poti face nimic ca sa vorbesti sau sa il vezi p bunicul tau asta este ciclul vieti un om moare pentru a se naste altulwinkingdaca chiar vrei sa afli mai multe despre el vorbeste cu parinti tai si bunica ta(sotia lui) o sa afli mai multe...decat incercand sa il ''contactezi''winking

| Alberto_3830 a răspuns:

Nu vreau sa te fac sa speri degeaba.Eu unul nu cred in asta.
Iti spun insa ce a facut un prietenwinking
Sa dus in satul de unde era bunica sa si le-a explicat consatenilor situatia.si ia intrebat daca nu cumva au poze cu bunica lui. a gasit vreo 4-5 poze prin sat.

Du-te cu parinti la tara... explica-le ca e foarte important pentru tine sa iti cunosti bunicul, si poate vei rezolva ceva.

| sanziana1234 a răspuns:

Omg! uite daca esti din timisoara iti propun sa vi la tata ca e psiholog si cred ca ai avea nevoie de unul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spiritul bunicului tau va fi langa tine, atata timp cat il vei iubi la fel de mult ca atunci cand el era in viata. Nu cauta raspunsuri fara rezolvare! Dupa ce l-am pierdut pe tata, cautam sa-l regasesc in orice lucru sau expresie. Amintirile tale despre el iti vor fi de ajuns. Venim, petrecem, ne ducem! Acesta este cursul normal al vietii. Este adevarat ca durerea personala este mai mare decat durerea oricarei alte persoane din jurul tau. Daca ti-ai iubit bunicul, poti fi sigur ca legatura asta de iubire nu s-a terminat odata cu moartea lui, intr-un fel sau altul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar exista niste solutii pentru problema ta, dar nu te sfatuiesc sa le folosesti...sunt periculoase, in plus eu cunosc o prietena care vroia ca tine sa isi vada bunicul si acum nu stiu prea bine ce a facut dar cred ca a eliberat spiritele rele sau ceva de genul asta.Serios! Oricum mai bine ia-ti gandul de la asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa folosesti o placa ouija... si acolo poti comunica cu el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spiritele exista sigur, avem multe dovezi in acest sens. Citeste cartea,, EXISTA VIATA DINCOLO DE MOARTE?,, scrisa de Arthur ford si vei intelege foarte multe despre viata spirituala.Jeni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca raspunsul lui kitty este bun deoarece am incercat si eu si chiar am adus un spirit.Sincer nu stiu cine era acel spirit, dar arata groaznic.Este bun si ce a spus AliCe In WoNdErLaNd. Dar sustin in continuare ca este periculos, pentru ca eu practic meseria de *vanator de fantome* de 15 ani. Intr-un caz chiar era sa imi pierd viata. Fa ce crezi ca trebuie!

| Flory_Florii_2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa ce invoci un spirit, cum il faci sa plece?

| Danaberciu a răspuns:

Tabla Ouija.Dar parca nu te-as prea incuraja. Gen chemi un spirit ( cel al bunicului tau de exemplu ) si exista posibilitatea sa vina altul ( bun sau rau ) si sa ramana in casa respectiva. Tabla e undeva la 300 de lei, nu e scumpa, dar nu iti prea recomand.

| avatar1 a răspuns:

Esti un dobitoc nu ai cum

| RossaAndreea a răspuns:

Sa fiu sincera si eu cred in paranormal si chiar m-am interesat dar nu poti sa il chemi e singurul lucru care nu il poti face

| stelutza12 a răspuns:

Sfaturile mele sunt bune:
1.La baie trebuie sa aburesti un geam si sa spui de trei ori numele bunicului tau.Pe oglinda va aparea un mesaj
2.La baie pe intuneric aprinzi o candela in fata oglinzi spui de trei ori numele bunicului si sa te rotesti can spui numele si nu uita sa pui langa candela trei pietre mari si toate trei sa aiba aceleasi culori.

| Preda_Iulian_1998 a răspuns:

Daca inca mai doresti sa il contactezi cauta-ma pe Facebook " Iulian Preda" sunt din Branesti IF. (Doar dupa ce esti sigur ca vrei sa faci asta... gandste-te bine)

| Maxim_Andreuta_1989 a răspuns (pentru Preda_Iulian_1998):

Încă mai ești disponibil?

| anDr33a_2097 a răspuns:

Pay. am niste metode mai eficiente. Si pa degeaba vorbeste prostii ala/aia thealchemist. Nu ai incercat nu stii cum e. Sincera sa fiu nu am incercat eu a incercat sora mea, a vazut un spirit intamplator fara asi da seama pana sa i se confirme de fapt ca acela chiar era un spirit. Sunt multe metode dar nu stiu sigur daca poti lua contact exact cu bunicul tau. Nu vreau sa te superi dar esti prea mic. nu stiu daca vei rezista. ok. poate gasesti u o solutie.

| alexandraandra a răspuns:

Buna! Spiritele exista am un prieten ce a facut spiritism si mi-a explicat cat era de periculos ca putea sa cheme pe un prieten care a murit sau o ruda si putea sa apara altcineva, un spirit rau si era foarte greu sa il trimita inapoi.Intotdeauna mi-a spus sa ca e bine sa ramana acolo mortii si vii aici pe pamant.Mi-a mai zis ca niciodata sa nu incerc sa fac asa ceva ca 95% sunt sanse sa apara chiar persoana pe care vreau sa o chem.Si mie mi-a murit de curand un prieten foarte bun si apropiat si nu stiu nici cum a murit nici cand.Nu mi-a zis fratele lui mai mult decat atat.As vrea sa risc pentru el, am atatea intrebari dar...totusi ma gandesc la riscuri de ceva timp caut o varianta mai usoara in care nu trebuie sa chem spiritul la mine sper sa gasesc si sa nu fie asa de periculos.Ai grija ce faci si cum faci...sa nu iti para rau!

| Scadum_Lida_1965 a răspuns:

A intra in comuniune su propiul tau sprit, trebuie inainte de toate sa neditezi zilnic cite 10-20 min.,apoi te concentrezi asupra unei rugaciuni,rostind-o cu multa convingere si linga o luminare aprinsa, cu ajutorul unui pendul conic, pe discul sideric, ce include alf. de la A-Z, iti va forma cuvinte. rotindu-se in jurul literelor si vei intelege ce doreste sa spuna.

| Andra_Alex_1998_91Jt a răspuns:

Situatia ta e la fel ca a mea eu am doar pozele cu el... da eu tot vresau sa vb cu el sa vad ce fel de om era.