| UnOmdin20000 a întrebat:

Cand mi s-a reinstalat sistemul de operare (Windows10), tehnicianul mi-a aratat 2 programe: TeamViewer si AnyDesk. Mi-a explicat pentru ce sunt si am inteles. Insa mi-a spus ca ambele ar fi pentru acelasi lucru. Nu inteleg de ce a instalat doua la fel.
PC-ul imi merge greu. Si, am descoperit in Managerul de activitati ca aceste 2 programe sunt active. Le dezectivez, dar la urmatoarea logare descopar ca iar sunt active. Este corect? De ce?
Mentionez ce sunt o persoana de varsta a treia si nu ma pricep aproape deloc la asta. Va rog sa ma lamuriti si sa ma ajutati.
Multumesc.

P.S.
Crearea contului merge foarte greu.
Numele ar trebui sa fie verificat inainte de a introduce toate datele.
La fel, la intrebare, dupa ce am scris-o, a fost refuzata pe motiv ca nu sunt introduse toate datele. Nu ar trebui facuta aceasta verificare inainte de a scrie?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Tehnicianul putea sa recomande Team Viewer Quick Support - acest program se porneste de catre utilizator DOAR cand are nevoie de asistenta, comunica ID si pass tehnicianului care acorda asistenta apoi la sfarsit programul se inchide si ura si la gara, nu consuma nici o resursa. Asa cum vi s-a recomandat, dezinstalati atat TeamViewer cat si AnyDesk.

Descarcati Team Viewer Quick Support de aici:

http://www.teamviewer.com/en/download/windows

putin mai jos in pagina, click pe butonul albastru pe care scrie Download QuickSupport. Aveti grija unde il salvati ca sa stiti de unde sa il porniti cand aveti nevoie de asistenta si tehnicianul trebuie sa se conecteze la PC-ul dvs.

| UnOmdin20000 explică (pentru flixbuster):

Multumesc pentru sfat.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Le dezectivez, dar la urmatoarea logare descopar ca iar sunt active."

programul nedorit trebuie DEZINSTALAT!
Succes

| UnOmdin20000 explică (pentru sierra1):

Ma gandeam eu. Multumesc.

| doctorandus a răspuns:

Aceste programe sunt pentru că tehnicianul să te ajute la calculator de la distanță. Adică să nu se mai deplaseze pentru a-ți butona calculatorul. De obicei TeamViewer când veghează pe fundal nu consumă multe resurse, deci nu prea are rost să-l dezinstalezi.

| UnOmdin20000 explică (pentru doctorandus):

Am inteles pentru ce sunt si am spus asta. Dar chiar trebuie sa fie active (pornite, sa ruleze)? Amandoua?