| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Care este diferenta dintre : sram, dram si sdram?
Ca atunci cand imi cumpar rami vad in descriere numai ram nu altceva si sunt putin confuz.

Răspuns Câştigător
| DoctorWh0 a răspuns:

SRAM = Static Random Access memory
DRAM = Dynamic Random Access Memory
SDRAM = Synchronous Dynamic Random Access Memory
SRAM foloseste tranzistori si DRAM foloseste capacitori pentru a stoca informatia.
Din cauza ca foloseste capacitori, memoria DRAM trebuie sa fie reincarcarta constant, ca daca nu informatia pleaca. Un exemplu de DRAM este DDR3. DRAM este "in mijloc". Ea ofera viteze okay la un pret acceptabil.
SRAM foloseste tranzistori, nu are nevoie de reincarcari, si este mai rapida. Insa costa mai mult, si este folosita in cantitati mici. Aceasta memorie se poate gasi pe un procesor.
SDRAM este memorie DRAM care este sincronizata cu bus-ul de pe procesor. SDRAM este un tip de memorie DRAM.

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Doar producătorii oferă informații complete despre produse.
Eu dacă aș vinde memorie RAM as spune simplu: SDRAM, DDR1, DDR2, DDR3, DDR4 (unde primele două, trei tipuri de memorie nu știu să mai existe; iar DDR3 nu se mai fabrică).
În funcție de placa de bază se alege memoria.