| Ensiferum a întrebat:

Caut un motor pentru aspirator Electrolux ztf 7620 mai exact caut tipul motorului ca sa stiu ce perii sa comand, sunt duse doar periile, daca ma puteti ajuta direct cu periile ar fi si mai bine. Macar modelul ar fi o informatie buna sau un cod de produs ceva.

5 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Trebuie demontate perile si mergi cu ele la magazinele de electrice si gasesti sigur ce iti trebuie, Le demontezi usor mai greu este sa scoti motorul din aspirator, sunt prinse doar cu niste lamele, sa ai grija sa nu rupi lamelele, le aduci in pozitie verticala si ies perile usor pentru ca au arcuri si le impinge afara.

Bula
| Bula a răspuns:

Poti cumpara perii cu marimi asemanatoare, chiar putin mai groase decat cele originale,
Cu putina rabdare si dexteritate manuala, laturile periilor se pot slefui cuz ajutorul unei panze abrazive (cu granulatie de 80-150), astfel sa intre relativ usor in locasul periilor.
Trebuie sa ai grija atunci daca periile au fire metalice pentru legatura, caz in care firele trebuie sa aiba lungimea si papucii de contact asemanatoare (sau cel putin sa se poata potrivi).

Perii electrice poti gasi la magazine electrice, dar si la bodegile de "multimastrii" din talciocuri.

Cel mai usor este sa vorbesti cu un electrician, el te poate indruma sau te si poate rezolva.

| anonimg a răspuns:

Tu te chinui așa.
Mai bine contactezi producătorul aparatului:
https://www.electrolux.ro/......-cleaners/

| Ensiferum explică (pentru Raducons):

Le-am demontat dar nu mai sunt intregi, au explodat.

| Raducons a răspuns (pentru Ensiferum):

Atunci trebuie sa mergi cu motorul la magazin si vezi care se potriveste, alta varianta nu ai.Care intra in locas fara sa intre presat este buna, Stiu ca sunt late dar nu am momentan nici una ca sa masor dimensiunile