| Terraplanet a întrebat:

Bună ziua, ce aplicație pentru Windows mi-ar permite sa înregistrez și să rulez mai multe videoclipuri simultan?
De exemplu, unii instrumentiști se filmează de mai multe ori apoi fac un fel de colaj cu filmările făcute. (cred ca ati mai văzut asa ceva pe YouTube)
Ei se filmează o data, de doua ori, de trei ori de exemplu, apoi au o aplicație care le permite sa ruleze în același timp toate cele 3 filmări.

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pentru inregistrat iti trebuie o camera si microfon decent. Clipurile le editezi cu programe cum e Adobe Premier Pro.

| NLS a răspuns:

Nu e aplicație pentru rulat în același timp, se numește editare video.

Ai filmat mai multe clipuri, le imporți in programul de editare, și le poți afișa pe toate deodată, în secțiuni separate, gen matrice, sau în 3 rame alăturate, sau în doua rame pe verticala,... Sau îți stabilești tu configurația dorita, programele mai profi sunt foarte flexibile și poți face orice.
Limita e cerul.

Poti bineînțeles adauga efecte, transparenta, text (plus efecte dinamice pentru acesta: pan, zoom, rotate, schimbarea culorii, și multe altele),
Și sa nu uitam de mai multe piste pentru sunet (sunetul acelor videoclipuri văzute de tine e tras separat in studio, nu provine din acele "filmari").

Un soft foarte puternic și nu extrem de complicat care poate face ce doresti e DaVinci Resolve.
Are și o varianta gratuita, o găsești în partea de jos a paginii oficiale.
Tutoriale exista pe YouTube, cauta Split Screen for Multiple Clips in DaVinci Resolve.

| Terraplanet explică (pentru NLS):

Mersi.
Da, știam si eu ca e vorba de editare video, numai ca am specificat în "cuvinte proprii" pe moment, cam cun anume as dori sa editez acele videoclipuri.
Îmi place sa editez clipuri audio în Audacity, un soft gratuit, dar ma gândeam daca exista asa ceva și pentru editare video, care sa ma ajute sa împart ecranul în mai multe chenare, în care videoclipurile "merg" simultan.
Multumesc. Voi încerca aplicația pe care ați specificat-o mai sus.

| NLS a răspuns (pentru Terraplanet):

Https://youtu.be/BuCXsHivTuo?t=64

https://youtu.be/3Uv5IU1YUSo?t=19

https://www.youtube.com/watch?v=RuIHxik_FEk

Asa ceva doresti, nu?
Programul e gratuit, pare complicat, insa e putin mai usor decat Adobe Premiere Pro,
si in plus are toate uneltele necesare incluse (spre deosebire de Adobe, unde sunt toate separat, si trebuie sa exporti/importi fisiere ):

contine unelte pentru taiere si editare, efecte speciale (Fusion), colorizare, si editor audio (Fairlight).

Gasesti pe YouTube tutoriale suficiente, daca stii ce vrei, si cum sa cauti.
E tot mai folosit de catre YouTube-eri, fiind o unealta performanta si avand o varianta gratuita.

| Terraplanet explică (pentru NLS):

Da, exact asta cautam.
Multumesc!

| floreadan a răspuns:

Poti folosim Zoom, iar pentru editare Premiere Pro e cel mai bun.