| Maguraa713 a întrebat:

Bună ziua! Ce laptop mi-ati recomanda pentru urmatoarele:
-vizionat filme
-proiecte office
-lucruri pentru scoala
-diverse chestii uzuale, nu jocuri.
Bugetul ar fi cam de maxim 3500 lei, poate 3800.

P.S. Pentru profilul de mate-info iti trebuie laptop puternic?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/......dow-black/

Se poate mari memoria RAM cand vei dori (nu ca la multe alte modele ieftine ce au o placa cositorita de placa de baza), insa va trebui sa scoti ambele placi, sa le vinzi, si sa cumperi 2 de 8.
Ce are acum: 2x 4GB
Daca nu te joci, momentan INCA sunt suficienti 8GB, chiar si pentru programare sau filme.

E catalogat ca un laptop de gaming, insa nu e obligatoriu sa instalezi jocuri pe el.
Consumul va fi in functie de ce faci pe el:
instalezi jocuri -- consuma mai mult, se incalzeste mai tare.
Navighezi pe net, office, alte programe nepretentioase, etc - consuma mai putin, se incalzeste putin, zgomot redus.

Majoritatea jocurilor recente se joaca oricum pe 3050 sau 3050Ti.
1650Ti e vazuta mai mult ca minimul necesar pentru jocurile noi.

L-am ales pentru procesor:
acesta e singurul model care are si o frecventa mare, la categoria 6 sau 8 nuclee.
Si cum se incadreaza in buget, de ce nu.
E bine sa cumperi cel mai puternic procesor pe care ti-l permiti, pentru ca la laptopuri nu se pot inlocui/upgrada.
Si are si placa video decenta.

A mai fost cineva pe aici care a dat 6000 pe un Ultrabook cu procesor la 1, 6GHz, 4 nuclee, si acum se uita la el, caci nu il poate folosi pentru programele de care are nevoie la facultate.
Desteptii de pe aici: ia-l e buuun...

**********************************
O alta varianta ok ar fi laptopuri bazate pe Intel 1165G7, dar are doar 4 nuclee, si nu are video dedicat. Totusi, atinge frecvente mari, si merita banii.

8GB RAM
https://www.pcgarage.ro/......id-silver/

https://www.pcgarage.ro/......rest-teal/

https://www.pcgarage.ro/......os-silver/

12GB RAM
https://www.pcgarage.ro/......dos-black/

Asta as lua eu, reprezinta cel mai bun raport calitate pret, si toate au 2 sloturi de RAM, chiar si cel cu 12 GB (are o placa de 4 si una de 8, ciudata alegere, pentru ca pierde Dual Channel, adica 25% din performanta memoriei).
Dar cand vei dori, poti schimba placa de 4 cu una de 8, cu frecventa si latenta(CL) identice.

| Maguraa713 explică (pentru NLS):

Mulțumesc pentru variante si pentru timpul acordat scrierii acestui răspuns.

4 răspunsuri:
| 1997onur a răspuns:

Asus sunt cele mai bune sau Acer și alea sunt bune eu am avut un Asus de 25 de milione și l-am vândut cu 8 jumate laughing))) și am muncit ca prostul o luna de zile pentru el laughing))) l-am loase pentru gta5 și acum îmi pare rău-_- că l-am vândut mai bine îl păstram și nu-l vindeam ca oricum bani aveam da stăteam mult pe el cu nopțile și mergem la muncă leșinat laughing)))