| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca am windows 7 cu ultima versiune de bios v4.00 si actualizez tot de pe windows 7 la versiunea v9.6 dar aceasta este de windows 8?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-are treaba BIOS-ul cu Windowsul. Poti sa pui ce Windows vrei. BIOS-ul este un soft care:
Verificarea componentelor la pornirea calculatorului (Power On Self-Test sau POST)
Încarcarea sistemului de operare de pe discul dur (HDD) in memoria de lucru
Face legatura intre sistemul de operare si unele dispozitive fizice.
Nu incurca cu unimic updatarea sistemului de operare. Poti sa pui si Windows 10 (ca a aparut in varianta preview).

| Romaniamafia a răspuns (pentru Salontanul):

Http://support.lenovo.com/......0-notebook TabName deci daca actualizez la 9.6 for windows 8 nu are nimic zici?

| Salontanul a răspuns (pentru Romaniamafia):

Daca vrei sa actualizezi BIOS-ul aia este o operatie riscanta si nu merita. Trebuie facuta in asa fel incat sa nu ramai fara curent. Daca se intrerupe updatarea ai incurcat-o. Apoi, daca acel BIOS funtioneaza pe Windows 7 va functiona si pe Windows 8. Fa cum vrei!
Pentru inceput poti pune Windows 8 si apoi sa faci update pentru ca fisierul s-ar putea s-ar putea sa nu functineze pe Windows 7. Dupa aceea poti sa repui Windows 7 daca mai vrei.

| doctorandus a răspuns:

Incepatorii n-ar trebui sa se ocupe cu facut flash de BIOS. Risti sa arunci la gunoi placa de baza (pierzi si garantia).