| lilskies a întrebat:

Bună ziua, Ce trebuie să știu când cumpăr o placă de bază?
Si dacă se poate să-mi recomandați una mai pe buget scăzut.

6 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

De ce trebuie sa ti cont cand cumperi o placa de baza noua?

In primul rand socket-ul procesorului. Vezi ca AMD si INTEL au socketuri diferite ( PGA si LGA ) care acestea se impart la randul lor in mai multe modele pe diferite procesoare ( LGA 775 / LGA 1155 / LGA 1150 / etc. ). Pune intrebare cu procesorul pe care il ai, noi iti spunem ce merge.

In al doilea rand ti cont ca placa sa fie compatibila cu sursa. De-a lungul timpului au existat mai multe configuratii de cabluri ( au trecut de la 6 pini la 6 sau la 8, ATX-ul principal de la 20 la 24, etc. )

In al treilea rand te asigur sa aiba dimensiunea potrivita carcasei (Carcasa ATX : Placa de baza ATX / MiniAtx / microatxATX. Carcasa miniATX : Placa miniATX / microATX ).

In al patrulea rand te asiguri sa aiba tot ce ai nevoie tu personal ( numar suficient de sloturi PCIe / PCI, numar suficient de USB-uri, numar suficient de sloturi SATA la versiune corespunzatoare, viteza suficienta la placa de retea integrata, etc. )

| lilskies explică (pentru PainTech):

Am niște memorii ddr3 merg puse pe o placă de baza care are ddr4? unde văd dacă sunt compatibile

| PainTech a răspuns (pentru lilskies):

Memoriile DDR3 nu sunt compatibile cu sloturile DDR4, asta atât fizic cat și electronic. Nu o sa meargă.

Trebuie ca modelul DDR sa fie acelasi, frecvența sa fie una compatibilă, capacitatea sa nu depășească capacitatea maximă.

Cauți pe site-ul plăcii de bază informațiile necesare. Lasă aici modelul și pot sa te ajut eu.

| Fierăstrău_Georgică_1995 a răspuns:

Placa de baza se cumpara in functie de socketul procesorului

| lilskies explică (pentru Fierăstrău_Georgică_1995):

Vreau sa cumpăr și un procesor nou pentru că placa de baza actuală o am din 2007 si procesorul la fel ce tip de procesor amd sau Intel?

| Maktub a răspuns:

Trebuie sa stii daca e compatibila cu procesorul pe care o sa il montezi pe ea.