| info099 a întrebat:

Buna ziua, comunitate TPU! As avea o intrebare.Am un laptop nouHP. Lucrez pe el. Am intampinat o prb.Cand bag laptopul la incarcat merge foarte bine,se misca foarte bine, nu se blocheaza. Apoi cand il scot de la incarcat paginile pe care le deschid sau orice ii dau sa faca se misca frt greu, se blocheaza.Stiti problema? Va multumesc

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

HP-ul tău a e fără cusur, n-ar probleme așa cum sugerează sau te aburesc unii useri de p_aci,
Așa face când trece pe alimentare internă, reduce automat niște parametrii (pe care-i poți și tu ajusta) pentru a optimiza consumul

| info099 explică (pentru sierra1):

Multumesc frumos! Acesti parametrii sunt situati in setari?

| sierra1 a răspuns (pentru info099):

Settings\Control Panel\All Control Panel Items\Power Options\ plans shown on battery...

acolo poți ajusta ce dorești inclusiv să pui pe "mute" pe cei ce-ți servesc aburi la recomandări

5 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Da-l inapoi, cu multa nesimtire, si daca nu il primesc, baga-l in garantie si cum nu au ce sa ii faca, dupa 2 ori trimis la garantie sunt obligati de lege sa iti dea banii inapoi

si am mai vazut asta, laptop Asus de gaming, scump si pe incarcator mergea perfect, pe baterie dadea erori de memorie

| info099 explică (pentru Zuzu1991):

Multumesc pentru raspuns.Dar m ar fi interesat cauza, din ce cauza

| Zuzu1991 a răspuns (pentru info099):

Cauza e ca pe baterie procesorul si alte componente nu mai primesc destul curent, cu alte cuvinte este design prost, lucru care se intampla in mod curent la chestiile ieftine (si laptop-ul ala Asus pe care l-am vazut eu era de fapt foarte ieftin pentru performanta superioara pe care o avea)

moment in care in afara sa il dai inapoi, poti doar sa il folosesti pe incarcator si nu pe baterie