| smecheul a întrebat:

Credeti ca placa de baza
MSI h110m gaming va fi compatibila cu placa video Sapphire Radeon RX 580 NITRO+ 8GB GDDR5 256-bit?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Placa de baza are PCI-E 3.0
https://www.msi.com/Motherboard/H110M-GAMING/Specification

placa video la fel (vezi la tabul Specifications)
https://www.sapphiretech.com/en/consumer/nitro-rx-580-8g-g5

Deci ele sunt perfect compatibile.

Insa procesorul e cel care conteaza.

Punand placa aceasta video langa un procesor prea slab, vei obtine bottleneck (o gatuire a placii video, pentru ca va sta mare parte din timp nefolosita, trebuind sa astepte ca procesorul sa isi faca treaba)

Exista si latura opusa: tot bottleneck obtii cand alaturi o placa video pra slaba cu un procesor prea puternic pentru ea.
Vei obtine o scadere a FPS-urilor, pentru ca placa video nu poate prelucra in timp util tot ce primeste de la procesor.

Bineinteles, mai conteaza sa ai o sursa decenta care sa sustina procesorul si placa (conteaza sa nu fie prea slaba, mai puternica poate sa fie). Daca e cel putin 650W e ok.

Si la o asa placa video ar merge si 8GB RAM, 4 e cam putin daca vrei sa te joci jocuri actuale.

| smecheul explică (pentru NLS):

Multumesc!
Configuratia mea este un i5 7400(pe care il am deja), placa video rx 580 8gb, 8gb ram(2 de 2133 MHz), si o sursa de 600w.
crezi ca as putea sa joc fifa 19 pe detalii maxime la 180p in 60 fps?

| NLS a răspuns (pentru smecheul):

Categoric ajunge pentru Fifa si alte jocuri de genul (simulatoare, sport )
Mai pretentioase sunt shooterele cu multe explozii si efecte la randarea cadrelor.

Producatorul recomanda GTX 670 sau AMD Radeon R9 270X
, RX 580 8GB e cel putin cu 30-40% mai performanta decat oricare dintre ele.

Eu detin o placa RX480 cumparata SH (tot Nitro+) si o vreme am tinut-o in sistemul meu, dar fiindca am avut nevoie de Quadro, am transplantat-o intr-un sistem mai vechi, ramas de la fratele meu... (8 GB DDR3, si Q9650)
Am instalat ETS2 si merge cu 55-60 FPS pe FullHD, in vreme ce inainte cu GTX 770 4GB rar trecea de 35.

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ambele sunt de generație nouă și se potrivesc. Îți trebuie alimentare separată de la sursă pentru placa video.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Is perfect compatibile.Ca fapt divers, atata timp cat o placa de baza are slotul in care intra RX 580, atunci sigur e compatibil. Asigurate doar ca sursa pe care o ai face fata la o asemenea placa video.

| smecheul explică:

?