| tonyc7 a întrebat:

Buna ziua. Cu ce program pot repara/îmbunătăţi proasta calitate a unor filmuleţe făcute cu un telefon mobil mai vechi?
Dau fundă!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Din c*cat brici, NU SE POATE".
Vechi proverb romanesc, valabil si in acest caz... big grin

| mihai69 a răspuns:

Din păcate, nu poți.

| tonyc7 explică (pentru mihai69):

La un search pe google, am gasit niste indicii cum ca s-ar putea. Insa mi-am zis sa aflu pareri si de aici.

| NLS a răspuns:

Nu se poate, ti-am spus data trecuta pe larg motivele.
Softurile nu au inca inteligenta necesara sa recompuna pixeli care nu exista.
Cand rezolutia e mica, numarul total de pixeli e redus.
Tu vrei sa afisezi un numar redus de pixeli pe un ecran mare (probabil mult mai mare comparat cu acei ani cand ai inregistrat clipurile).
Rezultatul: pixelii nu pot fi inmultiti, nu se cunosc culorile pe care ar trebui sa le afiseze. ASTFEL ca sunt doar mariti, si tu vezi o imagine mai "pixelata".

Daca vrei sa vezi filmul mai clar, il afisezi pe un ecran mai mic (sau doar pe o zona ), sau te îndepărtezi de ecran.

| Zuzu1991 a răspuns:

Am auzit de nustiuce program facut de FBI care imbunatateste un video foarte slab, folosind toate frame-urile ca sa faca o imagine mai buna, dar ca aplicatie comerciala la care sa aiba oricine acces, nu am auzit

| gabrielcumva a răspuns:

Exista programe care pot face framerate-ul la 60 dar acesta costa bani niste persoane au folosit asta pe scene din filme sau seriale si a mers perfect.

| Bula a răspuns (pentru gabrielcumva):

Da-mi un link la un program cu care se poate repara macar o singura poza!