| radu32 a întrebat:

daca intr-un desktop pc, am sa zicem 2 sau 4 GB memorie RAM, un singur "stick" si vreau sa mai adaug alt stick tot de 2 sau 4 de GB trebuie ca ambele sa fie IDENTICE, nu neaparat firma ci caracteristici tehnice, frecventa, etc.? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

In primul rand trebuie verificat cata memorie RAM poti pune pe placa ta de baza. Da, e recomandat ca latenta, frecventa si capacitatea memoriei sa fie identica sa nu apara conflicte intre memorii si sistemul sa fie instabil.

| radu32 explică (pentru Intruder19):

Multumesc mult, o duminica placuta! happy

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

1. Trebuie ca placa de baza sa suporte.
2. Trebuie sa fie cat se poate de asemanatoare.
Daca nu sunt identice nu vei putea folosi dual-channel si asta afecteaza performanta destul de mult.

Daca sunt mult diferite nu iti garanteaza nimeni ca o sa mearga (poate merge, poate nu merge). Cu cat mai asemanatoare cu atat mai bine.